Öğretmenlerde dindarlığın prososyal davranışlara ve mutluluğa etkisi
The effect of religiosity on prosociality and happiness in teachers
- Tez No: 989410
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerde dindarlık, prososyallik ve mutluluk arasındaki ilişkiler ile bu değişkenlerin yaş, cinsiyet, medeni durum ve branş gibi sosyo-demografik değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Araştırma grubu Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmî ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Çalışmaya 2025 bahar döneminde İstanbul ili Fatih ilçesinde görev yapan 394 öğretmen katılmıştır. Veriler anket tekniğiyle toplanmış; veri toplama aracında Kişisel Bilgi Formu, Prososyallik Ölçeği, Dindarlık Ölçeği ve Oxford Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programından yararlanılmış; bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) ve değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgulara göre prososyallik ile dindarlık, prososyallik ile mutluluk ve dindarlık ile mutluluk arasında pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Temel değişkenler ile sosyo-demografik değişkenler arasında da istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Öğretmenlerin prososyallik düzeyleri ve mutluluk düzeyleri cinsiyete göre farklılık göstermemiş; buna karşın erkek öğretmenlerin dindarlık düzeyleri kadın öğretmenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Yaş arttıkça dindarlık ve mutluluk düzeylerinin yükseldiği belirlenmiştir. Genel olarak, öğretmenlerde dindarlık düzeyi yükseldikçe prososyallik ve mutluluk düzeylerinin de daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships among religiosity, prosociality, and happiness in teachers, as well as the associations of these variables with socio-demographic characteristics such as age, gender, marital status, and teaching branch, were examined. The study group consisted of teachers working in public and private educational institutions affiliated with the Turkish Ministry of National Education. A total of 394 teachers working in the Fatih district of Istanbul during the spring term of 2025 participated in the study. Data were collected using a survey method; the data collection instruments included a Personal Information Form, the Prosocialness Scale, the Religiosity Scale, and the Oxford Happiness Questionnaire. Data analyses were conducted using SPSS; independent-samples t-tests, one-way analysis of variance (One-Way ANOVA), and Pearson correlation analysis were employed to determine the relationships among variables. The findings indicated positive relationships between prosociality and religiosity, prosociality and happiness, and religiosity and happiness. Statistically significant associations were also found between the main variables and socio-demographic variables. Teachers' prosociality and happiness levels did not differ by gender; however, male teachers' religiosity levels were higher than those of female teachers. It was determined that as age increased, levels of religiosity and happiness also increased. Overall, the results showed that higher levels of religiosity among teachers were associated with higher levels of prosociality and happiness.