İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersinde kazandırılmak istenen değerlere ilişkin dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerin farkındalık düzeylerinin incelenmesi
An analysis of the awareness levels of fourth and fifth grade students' regarding the values to be acquired in the Human Rights, Citizenship and Democracy course
  1. Tez No: 989440
  2. Yazar: GÖKÇE KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL EMİNOĞLU KÜÇÜKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, İnsan Hakları, Demokrasi ve Yurttaşlık dersi öğrenme alanlarını oluşturan çocuk hakları, eşitlik, adalet, vatandaşlık ve demokrasi değerlerine ilişkin dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerin farkındalıkları ve çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşma durumları incelenmiştir. Cinsiyet, milliyet, sınıf düzeyi ve okulların sosyo-ekonomik ve kültürel düzeyi demografik değişken olarak belirlenmiştir. Araştırmanın modeli nicel yöntemlerden karşılaştırma türü ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Fatih ilçesinde öğrenim gören 4. ve 5. Sınıf öğrencileri oluşturmuş olup örneklemin belirlenmesi için seçkisiz örnekleme yöntemlerinden tabakalı küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem büyüklüğü klasik örnekleme kuralı ve G*Power analizi ile belirlenmiş olup 850 öğrenci katılım göstermiştir. Araştırmacı tarafından kişisel bilgi formu ve uzman görüşleri doğrultusunda Lawshe Tekniği uygulanarak söz konusu değerlere ilişkin öğrenci farkındalıklarını ortaya çıkaracak anket hazırlanmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından basılı formlar aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizinden önce normallik ve Levene testleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde frekans ve yüzde değerleri, Bağımsız Örneklemler T, Mann Whitney U, Tek Yönlü Varyans, Welch, Kruskal Wallis U, Tukey ve Games-Howell testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında öğrencilerin farkındalıkları yüksek bulunmuş olup neredeyse tamamı birlikte yaşam için kurallara ihtiyaç, kuralların herkese eşit uygulanması, eşit katılım ve kendisi ile ilgili kararlar için söz hakkı ifadelerine yüksek katılım göstermiştir. Öğrencilerin fikirlerinin yetişkinler kadar önemli olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliği, küresel vatandaşlık, avantajlı eşitsizlik ve eşit davranış ifadelerine kararsız kaldıkları ve çocuk meclisi uygulamasına olumsuz katılım sağladıkları görülmüştür. Kız öğrenciler söz hakkı, farklı düşünceleri anlama, eşit sorumluluk, avantajlı eşitsizlik ve eşit davranış; erkek öğrenciler işbirliği, çevrimiçi ortamda olumsuz iletişim ve mesleklerin cinsiyete göre nitelendirilmesi ifadelerine daha fazla katılım göstermiştir. Türk öğrenciler, sorumluluk, kurallar ve eşit haklar; yabancı öğrenciler yardım sağlamama ifadelerine daha fazla katılım göstermiştir. 4. sınıf öğrencileri işbirliği, kurallar ve farklı düşünceleri anlama; 5. sınıf öğrencileri söz hakkı, oy kullanmanın önemi ve yardım sağlamama ifadelerine daha fazla katılım göstermiştir. Okul sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan öğrenciler kurallar, çoğunluk, söz hakkı, farklı düşünceleri anlama ve haklı bulma, eşit haklar ve sorumluluk, dijital vatandaşlık, çocuk meclisi ifadelerine; düşük düzeyde yer alan öğrenciler ise mülteciler, toplumsal cinsiyet eşitliği ve dijital vatandaşlık ile ilgili olumsuz ifadelere daha fazla katılım göstermişlerdir. Bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış olup paydaşlara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study examined fourth and fifth grade students' awareness of children's rights, equality, justice, citizenship, and democratic values, which constitute the learning areas of the Human Rights, Democracy, and Citizenship course, and how this awareness differs according to various demographic variables. Gender, nationality, grade level, and the socio-economic and cultural level of the schools were determined as demographic variables. The research model is a comparative correlational survey model from quantitative methods. The population of the study consisted of fourth and fifth grade students studying in the Fatih district of Istanbul, and stratified cluster sampling, one of the non-random sampling methods, was used to determine the sample. The sample size was determined using the classical sampling rule and G*Power analysis, and 850 students participated. A questionnaire was prepared by the researcher to reveal student awareness of the values in question, using the Lawshe Technique in line with the personal information form and expert opinions. The research data were collected face-to-face by the researcher using printed forms. Normality and Levene tests were performed before analyzing the data. In the analysis of the data, frequency and percentage values, Independent Samples T, Mann Whitney U, One-Way ANOVA, Welch, Kruskal Wallis U, Tukey, and Games-Howell tests were used. Looking at the research findings, students' awareness was found to be high, with almost all of them showing high participation in statements about the need for rules for living together, the equal application of rules to everyone, equal participation, and the right to have a say in decisions concerning themselves. It was observed that students were uncertain about the statements that their opinions are as important as those of adults, gender equality, global citizenship, privileged inequality, and equal treatment, and that they participated negatively in the children's council application. Female students showed greater participation in statements about having a say, understanding different opinions, equal responsibility, privileged inequality, and equal treatment; male students showed greater participation in statements about cooperation, negative communication in online environments, and gender-based categorization of professions. Turkish students showed greater participation in the statements responsibility, rules, and equal rights; foreign students showed greater participation in the statement not providing help. Fourth-grade students showed greater participation in the statements cooperation, rules, and understanding different opinions; fifth-grade students showed greater participation in the statements right to speak, importance of voting, and not providing help. Students from schools with a high socio-economic level participated more in statements related to rules, majority, right to speak, understanding and accepting different opinions, equal rights and responsibilities, digital citizenship, and children's council; while students from schools with a low socio-economic level participated more in negative statements related to refugees, gender equality, and digital citizenship. The findings were discussed within the framework of the literature, and various recommendations were presented to stakeholders.