Davranışsal finans perspektifinde halka arzlarda yatırımcı duyarlılığı: Yatırımcı kararlarının analizine yönelik bir uygulama
Investor sensitivity in IPOs from a behavioral finance perspective: An application for the analysis of investor decisions
- Tez No: 989441
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇİNKO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, Ekonomi, Banking, Finance, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yatırımcı duyarlılığının Türkiye halka arz piyasasında performans üzerindeki etkilerini zamansal bir perspektifle incelemektedir. Geleneksel finans teorisinin rasyonel yatırımcı varsayımına karşıt olarak, davranışsal faktörlerin halka arz performansını nasıl şekillendirdiği sorusuna odaklanılmıştır. Araştırmanın temel amacı, yatırımcı duyarlılığının beş farklı zaman diliminde halka arz getirileri üzerindeki sistematik etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmada, 2010-2024 döneminde Borsa İstanbul'da gerçekleşen 292 halka arz şirketi analiz edilmiştir. Yatırımcı duyarlılığı, Google Trends, piyasa volatilitesi, momentum ve işlem yoğunluğu göstergeleri kullanılarak ölçülmüştür. Bu göstergeler, makroekonomik şoklardan arındırılarak ve Temel Bileşenler Analizi ile kompozit endeksler oluşturularak, her zaman dilimi için özgün duyarlılık ölçümleri geliştirilmiştir. Kümülatif anormal getiri ve satın al-tut anormal getiri yöntemleri kullanılarak performans ölçülmüş ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular, yatırımcı duyarlılığının halka arz performansı üzerinde zamansal olarak değişken etkiler yarattığını göstermektedir. Günlük dönemde zayıf pozitif olan duyarlılık etkisi, haftalık dönemde amplifikasyon göstermekte, aylık dönemde kümülatif olarak devam etmekte, altı aylık dönemde negatife dönmekte ve yıllık dönemde derinleşen bir düzeltme süreci sergilemektedir. Araştırma, davranışsal finans literatürüne duyarlılık etkilerinin zamansal evrimini sistematik olarak belgeleyerek katkı sunmaktadır. Yatırımcılar, ihraççı şirketler, düzenleyici otoriteler ve aracı kurumlar için stratejik çıkarımlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study examines the effects of investor sentiment on performance in the Turkish IPO market from a temporal perspective. In contrast to the rational investor assumption of traditional finance theory, this study focuses on how behavioral factors shape IPO performance. The primary objective of the present study is to unveil the systematic effects of investor sentiment on IPO returns across five distinct times. The present study analyzes 292 IPO companies listed on the Istanbul Stock Exchange between 2010 and 2024. The investor sentiment was measured using Google Trends, market volatility, momentum, and trading volume indicators. The indicators were adjusted for macroeconomic shocks, and composite indices were created using principal component analysis to develop unique sentiment measurements for each time. The performance of the investment strategy was measured using two methods: cumulative abnormal return and buy-and-hold abnormal return. Regression analyses were also performed. The findings demonstrate that investor sentiment exerts temporal variations in its impact on IPO performance. The sentiment effect, which is weakly positive in the daily period, shows amplification in the weekly period, continues cumulatively in the monthly period, turns negative in the six-month period, and exhibits a deepening correction process in the annual period. The present research makes a contribution to the behavioral finance literature by means of a systematic documentation of the temporal evolution of sentiment effects. The text goes on to present strategic implications for investors, issuing companies, regulatory authorities, and brokerage firms.