Exploring the effect of park design and management on park user preferences: insights from moda coastal park and imm kurbağalidere park in i̇stanbul
Park tasarimi ve yönetiminin kullanici tercihleri üzerindeki etkisi: İstanbul'daki moda sahil parki ve İBB kurbağalidere parki üzerine bir inceleme
- Tez No: 989455
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Kent parkları, insanların dinlenmesi, boş zaman etkinliklerine katılması ve sosyalleşmesi için alanlar sağlayarak hayati bir rol oynar. Bu parklar, çeşitli sosyal, ekonomik ve kültürel geçmişlere sahip bireyler için erişilebilirdir. Kamusal mekânlar olarak kent parklarının, gelir grubu, yaş, cinsiyet, etnik köken vb. fark etmeksizin tüm gruplar için kamusal ve kapsayıcı olması gerekir. Ancak bazı kent parkları, dışlayıcı tasarım ve yönetim politikaları nedeniyle bu kapsayıcılığı sağlayamaz. Bu da bazı kullanıcı gruplarının park dışında kalmasına yol açar. Bu çalışma, kent parklarının tasarım ve yönetiminin, parkların kamusallığını ve kapsayıcılığını güçlü biçimde etkileyen kullanıcı tercihlerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Birçok faktör, kullanıcıların kent parklarını ziyaret etme tercihlerini etkiler. Bunların en önemlileri; yönetim, güvenlik, erişilebilirlik, etkileşim, çeşitlilik ve parkların tasarımı ile kalitesidir. İstanbul, ekonomik gelişme ile çevresel koruma arasındaki güçlü gerilimin yaşandığı, hızla kentleşen kentlerin en çarpıcı örneklerinden biridir. Bu nedenle, park kullanımı ve ziyaret tercihlerini etkileyen faktörleri incelemek için çalışma alanı olarak İstanbul seçilmiştir. Bu bağlamda, araştırma, Kadıköy sahilindeki Moda Sahil Parkı ve İBB Kurbağalıdere Parkının tasarım ve yönetimini, kullanıcı anketleri, doğrudan gözlemler ve mekânsal haritalamalar temelinde derinlemesine incelemektedir. Araştırma bulguları, kullanıcı tercihlerinin parka özgü güçlü yönlere göre değiştiğini ortaya koymaktadır: Moda Park, spor/oyun alanları ve sosyal çeşitlilik açısından öne çıkarken, Kurbağalıdere Park, dolaşım ve çevresel konfor açısından daha iyi performans göstermektedir. Bununla birlikte, her iki park da temel hizmetler açısından zayıf kalmakta, bu durum parkların genel kamusallığını ve kapsayıcılığını olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Urban parks play a vital role in providing spaces for people to rest, engage in leisure activities, and socialize. They are accessible to individuals from diverse social, economic, and cultural backgrounds. As public spaces, urban parks should be public and inclusive to all groups regardless of their income group, age, gender, ethnicity, etc. However, some urban parks do not operate in such an inclusive way due to their exclusionary design and management policies. This leads to the exclusion of some groups in urban parks. This study aims to investigate the effect of the urban parks' design and management on user preferences, which strongly impact their publicness and inclusiveness. Many factors influence the user preferences to visit urban parks. The most prominent factors include management, safety, accessibility, interaction, diversity and design & quality of parks. İstanbul is one of the most striking examples of rapidly urbanizing cities where there is a fierce conflict between economic development and environmental protection. For these reasons, the city of İstanbul was chosen as a case study to examine the factors affecting visit preferences and park use. As the case studies, this research conducts in-depth examination on the design and management of the two parks in Kadıköy coast, i.e., Moda Coastal Park and IMM Kurbağalıdere Park, based on user questionnaires, direct observations and spatial mappings. The research findings primarily reveal that user preferences vary according to park-specific strengths: Moda Park is favored for its sports/play facilities and social diversity, while Kurbağalıdere Park performs better in circulation and environmental comfort. However, both parks show weaknesses in basic services, which negatively affect their overall publicness and inclusiveness.