Serbest zamanlarda geleneksel sporlara katılanların spora bağlılıkları ve öz yeterliliklerinin incelenmesi
Examining the sports commitment and self-efficacy of those who participate in traditional sports in their leisure
  1. Tez No: 989464
  2. Yazar: AHMET EREN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada geleneksel sporlarla ilgilenen bireylerin spora bağlılık düzeyleri ile sporcu öz-yeterlilik algıları arasındaki ilişki incelenmiş ve bu değişkenlerin sosyo-demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı değerlendirilmiştir. 245 katılımcıdan elde edilen veriler, ölçeklerin yüksek güvenirliğe sahip olduğunu göstermiştir (α>.96). Cinsiyet, yaş, eğitim ve meslek değişkenlerinde anlamlı farklılık saptanmazken; sporcu lisansı, geleneksel spor yapma, spor deneyimi ve sakatlık yaşama durumunun spora bağlılık ve öz-yeterlilik üzerinde belirgin etkileri olduğu bulunmuştur. Özellikle lisanslı ve uzun süreli spor deneyimine sahip bireylerde her iki değişkenin puanları anlamlı biçimde daha yüksektir. Araştırmanın temel bulgusu, spora bağlılık ile sporcu öz-yeterlilik arasındaki yüksek ve pozitif ilişkidir (r=.805). Bu sonuç, sporu içselleştiren ve spora yoğun bağlılık gösteren bireylerin performans, psikolojik dayanıklılık ve teknik yeterlik algılarının daha güçlü olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular genel olarak, geleneksel sporların bireylerin psikolojik bağlılıklarını ve yeterlik inançlarını destekleyen önemli bir alan olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between sport commitment and athlete self-efficacy among individuals participating in traditional sports, while also exploring whether these variables differ across socio-demographic characteristics. Data collected from 245 participants showed that both scales demonstrated high reliability (α>.96). No significant differences were found in commitment or self-efficacy across gender, age, education level, or occupation; however, holding a sport license, engaging in traditional sports, longer sport experience, and having experienced a sport-related injury were associated with significantly higher levels of commitment and self-efficacy. Participants with over eight years of experience exhibited particularly elevated scores in all dimensions. The most prominent finding revealed a strong and positive correlation between sport commitment and athlete self-efficacy (r=.805). This indicates that individuals who internalize and invest emotionally and cognitively in sport tend to perceive themselves as more competent psychologically, technically, and professionally. Overall, the results suggest that participation in traditional sports plays an important role in strengthening athletes' psychological engagement and self-efficacy beliefs.