Geleneksel sporlarımızdan kuşak güreşi sporcu ve yöneticilerinin boş zaman motivasyon ve tatminlerinin incelenmesi
Investigation of long-time motivation and satisfaction of generation wrestling athletes and managers from our traditional sports
- Tez No: 551623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Geleneksel sporlarımızdan olan kuşak güreşi sporcu ve yöneticilerinin boş zaman motivasyon ve tatminlerinin farklı değişkenlerle kıyaslayarak aralarındaki ilişkilerin incelemesi amaçlandı. Araştırma evrenini geleneksel sporlar, örneklemini ise Geleneksel Sporlar Federasyonu Kuşak Güreşi Gençler kategorisinde yarışan sporcular ve bu kategoride görev yapan yöneticiler oluşturmuştur. Çalışmada üç bölümden oluşmuştur. Veriler anket yoluyla sağlanmıştır. İlk bölümde kişilerin demografik özellikleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde 2008 yılında Mutlu tarafından Türkçeye uyarlanan“Boş Zaman ve Motivasyon Ölçeği”, üçüncü bölümde ise Karlı tarafından 2008 yılında Türkçeye uyarlanan“Serbest Zaman Tatmin Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada anket yolu ile sağlanan veriler SPSS paket programı ile analiz elde edilmiş ve değerlendirilmiştir. Katılımcıların anket formundaki ifadeler karşısındaki tutumları, her bir soru için frekans dağılımı ve yüzde oranları dağılımı ile incelenmiştir. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmış olup; p0,05 olması durumunda ise anlamlı bir ilişkinin (farklılığın) olmadığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the leisure time motivation and satisfaction of different generations of sports wrestling athletes and managers. The research population is composed of traditional sports, and the sample is composed of the athletes competing in the category of traditional sports federation and the managers of this category. In the study, data collection tool was used as a three-part questionnaire. The first part focuses on the demographic characteristics of individuals. In the second part, Leisure and Motivation Scale“which was adapted to Turkish by Mutlu in 2008 and in the third part ”Free Time Satisfaction Scale "which was adapted to Turkish by Karli in 2008 was used. The data obtained through the questionnaire were analyzed and evaluated by SPSS package program. Participants' responses in the questionnaire were examined with frequency distribution and percentage ratios for each question. When interpreting the results, 0.05 was used as the level of significance; It was stated that there was a meaningful relationship (p 0.05).