Sazan (cyprinus carpio L., 1758) yavru yemlerine su mercimeği (lemna trisulca) ve çimlendirilmiş tohumların ilavesinin büyüme, vücut kompozisyonu, histoloji ve sindirilebilirlik üzerine etkisi
The effect of adding duckweed (lemna trisulca) and germinated seeds to juvenile carp (cyprinus carpio L., 1758) diets on growth, body composition, histology, and digestibility
- Tez No: 989468
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL BAHADIR KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çimlendirilmiş bitkisel hammaddelerin ve Lemna trisulca ununun sazan balıklarında (Cyprinus carpio L., 1758) büyüme performansı, vücut kompozisyonu, doku histolojisi ve sindirilebilirlik üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Deneme grupları; Kontrol, Soya filiz, Tam yağlı soya, Maş mikroyeşil, Maş filiz, Buğday mikroyeşil, Buğday filiz ve Lemna trisulca olmak üzere 8 gruptan 3 paralel olarak oluşturulmuştur. Deneme yemleri izonitrojenik (%40 ham protein) ve izolipidik (%8 ham yağ) deneysel yem formüle edilmiştir. Kapalı devre su sisteminde 90 gün süreyle ortalama 5.78±0.2 g ağırlığındaki 288 adet sazan balığı üzerinde yürütülmüştür. Sonuçlara göre çimlendirilmiş hammadde katkıları büyüme ve fizyolojik parametreleri anlamlı şekilde etkilemiştir (P <0.05). Maş filiz ve Maş mikroyeşil grupları, en yüksek canlı ağırlık artışı, özgül büyüme oranı, en düşük yem dönüşüm oranlarına ve dengeli bir vücut protein ve yağ oranına, en iyi yağ ve iyi bir protein sindirilebilirliğine sahip olmuştur (P <0.05). Bu gruplarda karaciğer ve bağırsak dokularında herhangi bir patolojik değişim gözlenmemiştir. Buna karşılık buğday filizi, buğday mikroyeşil ve tam yağlı soya grubunda kötü bir büyüme ve yem değerlendirme, düşük protein etkinlik oranı ve protein sindirilebilirliği belirlenmiştir. Karaciğer ve bağırsak dokularında patolojik bulgular izlenmiştir. Lemna trisulca grubu kontrolden daha düşük bir büyüme göstermiş, bununla birlikte dokularda herhangi bir hasar izlenmemiştir. Sonuç olarak, maş filiz ve mikroyeşil katkılı yemler, sazan balıklarında büyüme, sindirim fizyolojisi ve dokusal sağlığı desteklemiş; buna karşılık buğday filiz, buğday mikroyeşil ve tam yağlı soya içeren diyetler olumsuz etkiler göstermiştir. Sonuç olarak, çimlendirilmiş bitkisel hammaddelerden, maş fasulyesi filizi ve mikroyeşil formu, sazan yemlerinde yem alternatifi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of sprouted plant ingredients and Lemna trisulca meal on the growth performance, body composition, tissue histology, and digestibility of common carp (Cyprinus carpio L., 1758). Eight dietary groups were prepared in triplicate: Control, Soybean Sprout, Full-Fat Soybean, Mung Microgreen, Mung Sprout, Wheat Microgreen, Wheat Sprout, and Lemna trisulca. All diets were formulated to be isonitrogenous (40% crude protein) and isolipidic (8% crude fat). The trial was conducted for 90 days in a recirculating aquaculture system using 288 fish with an average initial weight of 5.78±0.2 g. Sprouted plant materials significantly affected growth and physiological parameters (P < 0.05). The Mung Sprout and Mung Microgreen groups achieved the greatest weight gain and specific growth rate, the lowest feed conversion ratio, balanced body protein and lipid levels, and high lipid and satisfactory protein digestibility. No pathological findings were observed in the liver or intestinal tissues of these groups. In contrast, Wheat Sprout, Wheat Microgreen, and Full-Fat Soybean diets resulted in poor growth, poor feed utilization, low protein efficiency ratio, and reduced protein digestibility, accompanied by pathological changes in liver and intestinal tissues. The Lemna trisulca group showed lower growth than the control but exhibited no tissue damage. Overall, mung bean sprout and microgreen meals supported growth performance, digestive function, and tissue health in common carp, whereas wheat-based sprouts and full-fat soybean produced negative effects. Therefore, sprouted mung bean forms can be considered promising alternative ingredients in carp diets