Rezin simanların güncel estetik restoratif cad/cam materyallerinin rengi üzerine etkisi
- Tez No: 536210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ATAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasının amacı CAD/CAM teknolojisi ile birlikte kullanılmak üzere geliştirilmiş restorasyon materyallerinin rezin simanların renginden ne şekilde etkilendiğinin incelenmesidir. A2 HT renginde 7 farklı CAD/CAM materyalinden, 0,5 ve 1 m'lik kalınlıklarda kesitler alınmıştır. Örnekler A2 renginde dual-cure, light-cure rezin simanlar ve ısıtılmış kompozit ile simante edilmiştir ve ilk spektrofotometrik ölçümler yapılmıştır. Daha sonra örnekler 5000 devir termal siklus ile yaşlandırmaya maruz bırakılmış ve ikinci renk ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler arasındaki fark ∆E formülü ile hesaplanmış ve veriler istatistiksel analiz için SPSS programına yüklenmiştir. İstatistiksel analizin sonuçlarına göre CAD/CAM materyalleri arasında en yüksek renk değişimi lösit içerikli cam seramikte görülürken; en az renk değişimi ise zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat seramikte, hibrit seramikte ve rezin nanoseramikte görülmüştür. Yapıştırıcı materyaller arasında ise en fazla renk değişimini ısıtılmış kompozitler gösterirken, en az renk değişimi dual-cure rezin simanlarda görülmüştür. Ayrıca ∆E değerlerinin restorasyon ve yapıştırıcı materyalden etkilenirken, kalınlıktan etkilenmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the influence of resin cements on the color of recent CAD/CAM materials used for the production of laminate veneers. 7 different kinds of CAD/CAM materials of A2 HT shade were cut into 0,5 and 1 mm thick samples. The samples were cemented with A2 shaded dual-cure, light-cure resin cements and heated composite. The first color measurement were made via spectrophotometer. The specimens were subjected to thermal cycling (5500 cycles) and then second measurements were made. ∆E values were calculated using ∆E formula and the data were uploaded to SPSS software for statistical analysis. According to the results, highest ∆E values were obtained from leucite ceramics while lowest ∆E values were obtained from zirconia reinforced lithium silicate ceramics, resin nanoceramics and hybrid ceramics. Comparing the luting agents, heated composite showed the highest ∆E values while dual-cure resin cements obtained the lowest values. Also it was concluded that restoration material and luting agent significantly affected the ∆E values while thickness showed no significant effect on ∆E.