3D yazıcı ve indirekt teknikle hazırlanan restorasyonların rezin siman ve ısıtılmış kompozit ile yapıştırılmasının mikro gerilim bağlanma dayanımına etkisi
The effect of using heated composite and resin cement for bonding restorations prepared by 3D printer and indirect technique on micro tensile bond strength
- Tez No: 978112
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÖZEL BEKTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı iki farklı yöntemle (3D-yazıcı ve indirekt teknik) hazırlanan rezin inleylerin farklı yapıştırma materyalleri ile simantasyonunun mikro gerilim bağlanma dayanımına etkisinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmada protetik ve periodontal nedenlerle çekimi yapılan 40 adet çürüksüz insan alt 3. molar dişi kullanıldı. Dişler akrilik bloklara sabitlendi. Tüm dişlere oklüzal derinliği 3 mm, kavitenin meziodistal genişliği 4 mm, bukkolingual genişlik 4 mm ve tüm konverjen duvar açıları 6 derece olacak şekilde preparasyonlar yapıldı. Kavitelere bizotaj yapılmadı. Tüm örnekler rastgele 5 gruba ayrıldı. 2 gruba ait dişlerin elastomerik ölçü maddesi ile ölçüsü alındı. Laboratuvarda indirekt kompozit rezin kullanılarak inley restorasyonları hazırlandı. Tüm indirekt kompozit inley restorasyonların iç yüzeyleri kumlandıktan sonra silan bağlanma ajanı uygulandı. 1 grup rezin siman, 1 grup da ısıtılmış kompozit ile simante edildi. Diğer 2 gruba ait dişlerin intraoral tarayıcı ile ölçüsü alındı. Üretici talimatları doğrultusunda tasarlanıp 3D inley restorasyonlar üretildi. Tüm 3D yazıcı ile üretilen inley restorasyonların iç yüzeyi kumlandıktan sonra silan bağlanma ajanı uygulandı. 1 grup rezin siman,1 grup da ısıtılmış kompozit ile simante edildi. 1 grup kontrol grubu olarak direkt kompozit ile restore edildi. Tüm örnekler 5°C ve 55°C' de 5.000 kez ısıl döngü işlemine tabi tutuldu. Düşük hızlı kesme cihazı ile hazırlanan örneklere mikro gerilim bağlanma dayanımı testi uygulandı ve streomikroskop altında incelenip kırılma tiplerine göre sınıflandırıldı. Çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, 3D yazıcı teknolojisi ile üretilen daimi restorasyonların bağlanma dayanımının klinik kullanıma uygun düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca ısıtılmış kompozitlerin bu restorasyonların yapıştırılmasında rezin simanlara alternatif bir materyal olarak kullanılabileceği belirtilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ısıtılmış kompozitlerin indirekt restorasyonların simantasyonunda potansiyel bir seçenek olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to compare the effects of different luting materials on the micro tensile bond strength of resin inlays fabricated using two different techniques (3D printing and indirect method). In this study, forty sound human mandibular third molars extracted for prosthetic or periodontal reasons were used. The teeth are embedded in acrylic resin blocks. Standardized cavity preparations were made with on all teeth with an occlusal depth of 3 mm, a mesiodistal width of 4 mm, buccolingual width of 4 mm and all convergent wall angles set at 6 degree. No bevel is applied to the cavity margins.All specimens are randomly divided into five groups. Impressions of the teeth in two of the groups are taken using an elastomeric impression material. Inlay restorations are fabricated in the laboratory using an indirect composite resin. The internal surfaces of all indirect inlays are sandblasted and treated with a silane coupling agent. One group is luted with a resin cement, and the other with preheated composite resin. For the other two groups, digital impressions are obtained using an intraoral scanner, and the inlays are fabricated using a 3D printer according to the manufacturer's instructions. The internal surfaces of all 3D-printed inlays are sandblasted and silanized. One group is luted with resin cement and the other with heated composite. The remaining group served as the control and restored with direct composite resin. All specimens subjected to 5,000 thermal cycles between 5°C and 55°C. Micro tensile bond strength tests are performed on sectioned specimens using a low-speed diamond saw, and fracture modes are examined under a stereomicroscope. Based on the findings of this study, it was concluded that the bond strength of 3D-printed permanent restorations is within the clinically acceptable range. Furthermore, heated composite resin can be considered a potential alternative to resin cements for the luting of indirect restorations.