Requirement-based evaluation of habitability in extraterrestrial habitat design
Dünya dışı yaşam alanı tasarımında yaşanabilirliğin gereksinim temelli değerlendirmesi
  1. Tez No: 989541
  2. Yazar: BENGİ BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS OZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yaşanabilirlik gereksinimlerine dayalı bir değerlendirme çerçevesi geliştirerek ve uygulayarak dünya dışı mimari tasarımda yaşanabilirlik hususlarını incelemektedir. NASA rehberleri, teknik raporlar ve yaşanabilirlik konulu kitaplar dâhil olmak üzere sekiz kaynaktan oluşan bir literatür taraması gerçekleştirilmiş ve ilgili yaşanabilirlik gereksinimleri belirlenmiştir. Belirlenen gereksinimler beş kategori altında gruplanmış, kaynaklar arasında çapraz kontrol edilerek örtüşen ifadeler birleştirilmiş ve zorunlu gereksinimler ile öneriler farklı ağırlıklarla ele alınmıştır. Önerilen çerçeve, üç dünya dışı habitat örneğine uygulanmış; örnekler, gereksinimlerin sağlanma durumu, görev operasyonları ve mürettebatın esenliği açısından kritiklik düzeyi ile nicel ve nitel detaylandırma seviyelerine göre puanlanmıştır. Habitatlar, yaşanabilirlik gereksinimlerini kategori bazında ve genel düzeyde karşılama durumlarına göre değerlendirilmiştir. Çerçevenin doğrulanması sonucunda, gerçekleştirilmiş habitat tasarımının daha yüksek, kavramsal tasarım aşamasındaki habitatın ise daha düşük puanlar aldığı görülmüş; bu bulgular, geliştirilen çerçevenin dünya dışı mimari tasarımların yaşanabilirliğini sistematik olarak değerlendirmedeki uygulanabilirliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates habitability considerations in extraterrestrial architectural design by developing and applying a structured evaluation framework based on habitability design requirements. A literature review of eight sources, including NASA guidelines, technical reports, and books on habitability, was conducted to extract relevant requirements. The identified requirements were grouped into five categories, cross-checked across sources, consolidated to remove overlaps, with varying weights for mandatory requirements and recommendations. The proposed framework was applied to three extraterrestrial habitat case studies, which were scored based on the provision of requirement, criticality for mission operations and crew well-being and quantitative and qualitative specifications. The cases were evaluated in terms of category-level and overall fulfillment of habitability requirements. The validation of the framework showed higher scores for the realized habitat design and lower scores for the conceptual habitat design, confirming the applicability of the framework.