Çocuk yoğun bakım izlemi gereken hematolojikhastalarda mortalite oranı ve mortaliteyi etkileyenfaktörler
Mortality rate and factors affecting mortality inhematologic patients requiring pediatric intensivecare
- Tez No: 989549
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Artan biyolojik bilgi, HKHN gibi modern gelişen tedaviler sayesinde pediatrik hematoloji hastalarının yaşam süresi son yıllarda artmış olsa da altta yatan hastalığın ciddiyeti, tedavi toksisitesi ve bunlarla ilişkili immünsüpresyon gibi nedenlerle hastalarda hızlı klinik kötüleşme riski yüksektir. Nakil yapılan hastalarda yoğun bakım gereksinimi %3,3-35, yoğun bakım mortalite oranı %37-74 olarak bildirilmiştir. Yoğun bakım gereksinimi olan hastalar değerlendirilerek mortaliteyle ilişkili faktörlerin araştırılması potansiyel tedavi hedefleri ve prognozun iyileştirilmesi için bilgi sağlayacaktır. Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çocuk yoğun bakım ünitesine 2010-2021 yılları arasında yatışı yapılan çocuk hematoloji takibindeki 28 gün-18 yaş aralığındaki 60 hastanın 115 başvurusu değerlendirildi. Olguların demografik verileri, klinik ve laboratuvar bulguları ile yoğun bakım çıkışı, yatış sonrası 30 ve 100 günlük süreçteki mortaliteyi etkileyen faktörler incelendi. Çalışmamızda yoğun bakım çıkışındaki mortalite oranı %31,3, yatış sonrası 30 günlük süreçteki mortalite oranı %44,3, yatış sonrası 100 günlük mortalite oranı %67,8 olarak görüldü. Çocuk yoğun bakım başvuru sebepleri arasında en çok nörolojik bozukluk - kanama, solunum sıkıntısı ve sepsis yer almaktaydı. Nakil yapılması, yoğun bakım yatışında hipotansiyon, akut böbrek yetmezliği ve sepsis görülmesi, solunum desteği verilmesi, mekanik ventilasyon ihtiyacı, inotrop ajan desteği ve renal destek tedavisi, PIM-3 skoru ve CRP yüksekliği ile mortalite arasında anlamlı ilişki saptandı. Ülkemizden bu alanda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Literatürdeki tek merkezli çalışmalarda hematolojik hastaların sağ kalımı ve bunu etkileyen faktörler gösterilse de merkezlerin tedavi olanak ve yaklaşımına göre sonuçlar değişkenlik göstermektedir. Bu alanda çok merkezli çalışmaların yapılmasıyla örneklem boyutu artırılarak hematolojik hastalardaki durumu daha iyi yansıtan sonuçların elde edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the life expectancy of pediatric hematology patients has increased in recent years with increasing biological knowledge and modern treatments such as HSCT, the risk of rapid clinical deterioration is still high due to the severity of the underlying disease, treatment toxicity and associated immunosuppression. The need for intensive care in transplant patients has been reported as 3.3-35% and the intensive care mortality rate as 37-74%. Evaluating patients requiring intensive care and investigating the factors associated with mortality will provide information for potential treatment targets and improvement of prognosis. This study evaluated 115 admissions of 60 pediatric hematology patients aged between 28 days and 18 years who were hospitalized in the pediatric intensive care unit of Gazi University School of Medicine Hospital between 2010 and 2021. Demographic data, clinical and laboratory findings, and factors affecting mortality at intensive care discharge, 30 and 100 days after hospitalization were analyzed. The mortality rate at intensive care discharge was found to be 31.3%, the mortality rate at 30 days after hospitalization was 44.3%, and the mortality rate at 100 days after hospitalization was 67.8%. The most common reasons for pediatric intensive care unit admission were neurologic disorders - hemorrhage, respiratory distress and sepsis. Transplantation, hypotension, acute renal failure and sepsis during intensive care unit admission, respiratory support, need for mechanical ventilation, inotropic agent support and renal support therapy, high PIM-3 score and elevated CRP were significantly associated with mortality. There are very few studies in this field in our country and there are no multicenter studies in the literature. Although both the survival and the affecting factors of hematologic patients are shown in single-center studies, the results vary according to the treatment conditions and approach of the centers. Larger multicenter studies are warranted to better reflect the situation of these patients in this field.