Orta-ağır otizmli öğrencilerde 6 haftalık el-kol-göz koordinasyon çalışmalarının ince ve kaba motor beceri düzeylerine etkisi
The effect of a 6 week hand-arm-eye coordination training program on fine and gross motor skill levels in students with moderate to severe autism spectrum disorder
  1. Tez No: 989594
  2. Yazar: UĞURCAN ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, orta–ağır düzeyde otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanılı öğrencilerde el–kol–göz (EKG) koordinasyonuna odaklanan altı haftalık, okul temelli ve yapılandırılmış bir programın motor yeterlik üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Toplam 30 öğrenci deney (n=15) ve kontrol (n=15) gruplarına ayrılmış; tüm katılımcılar program öncesi ve sonrası Bruininks–Oseretsky Motor Yeterlik Testi–2 Kısa Formu (BOT-2 KF) ve El–Kol–Göz Koordinasyonu Kontrol Listesi (EKG-KL) ile değerlendirilmiştir. Deney grubundaki öğrenciler haftada üç gün, 40'ar dakikalık oturumlarda bireyselleştirilebilir hedefe atış (koni devirmeye çalışma), ipucu ile renk/numara ızgarasına hedefli atış ve hareketli hedefe zamanlanmış atış etkinliklerini içeren programı almıştır. Kontrol grubu olağan eğitim rutinine devam etmiştir. Veriler, küçük örneklem koşullarına uygun biçimde nonparametrik testlerle analiz edilmiştir. Bulgular, deney grubunun hem BOT-2 KF hem de EKG-KL toplam puanlarında anlamlı artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu sonuç, kısa süreli ve düşük maliyetli bir EKG koordinasyon programının okul temelli motor beceri müdahalelerinde etkili ve uygulanabilir bir model olabileceğine işaret etmektedir. Rastgele atama yapılmamış olması, örneklem büyüklüğünün sınırlı (n=30) ve tek merkezli oluşu ile izlem ölçümlerinin bulunmaması, bulguların genellenebilirliğini kısıtlamaktadır. Bununla birlikte, programın standartlaştırılmış akışı, sadakat izlemi ve ölçme yaklaşımının bütünlüğü; benzer profillere sahip öğrenciler için bireyselleştirilmiş eğitim planlarında motor hedeflerin kanıt temelli biçimde yapılandırılmasına pratik katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of a six-week, school-based, and structured program focusing on hand-arm-eye (ECG) coordination on motor competence in students diagnosed with moderate-severe autism spectrum disorder (ASD). The research was conducted using a quasi-experimental design with a pre-test–post-test control group. A total of 30 students were divided into experimental (n=15) and control (n=15) groups; all participants were evaluated before and after the program using the Bruininks–Oseretsky Motor Competence Test–2 Short Form (BOT-2 SF) and the Hand-Arm-Eye Coordination Checklist (ECG-KL). The experimental group students received a program consisting of individualized target shooting (cone knockdown attempt), target shooting at a color/number grid with cues, and timed shooting at a moving target, in 40-minute sessions three days a week. The control group continued with their usual training routine. Data were analyzed using nonparametric tests, in accordance with small sample size conditions. The findings revealed that the experimental group showed a significant increase in both BOT-2 KF and EKG-KL total scores. This result indicates that a short-term and low-cost EKG coordination program can be an effective and applicable model in school-based motor skills interventions. The lack of random assignment, the limited sample size (n=30), and the absence of follow-up measurements limit the generalizability of the findings. However, the standardized flow of the program, the integrity of the fidelity monitoring and measurement approach provide practical contributions to the evidence-based structuring of motor goals in individualized training plans for students with similar profiles.