Türkçe dilinde açık uçlu bilgi erişimi için colbert modeli geliştirilmesi
Development of a colbert model for open domain information retrieval in the Turkish language
  1. Tez No: 989613
  2. Yazar: EREN TAHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi ve Büyük Veri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Bilimi ve Büyük Veri Bilim Dalı
Özet
Gerçekleştirilen tez çalışmasında Türkçe dili için açık alan bilgi erişimi için bağlamsal derin öğrenme modeli geliştirilmesi ve değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bilgi erişiminde derin öğrenme modelleri etkileşim tabanlı, temsil tabanlı ve hibrit olarak üçe ayrılmaktadır. Etkileşim tabanlı modeller yüksek başarı vadetmesine rağmen eğitim için fazla veriye ihtiyaç duymaları ve tahmin yapma hesaplama maliyetinin yüksek olması dezavantajlarına sahiptir. Temsil tabanlı modeller de veri efektif modeller olmamakla birlikte düşük tahmin yapma kompleksliğiyle öne çıkmaktadır. Hem temsil tabanlı modeller hem etkileşim tabanlı modeller eğitim verisinden farklı veri dağılımlarında ciddi başarı kaybı gösterirler. Hibrit yöntemlerden biri olan ColBERT paradigması bu iki yöntemin güçlü yanlarını birleştirerek veri efektif, güçlü genelleme yeteneğine sahip ve ölçeklenebilir tahmin yapma kompleksliğine sahip modeller sunmaktadır. Türkçe dili kaliteli veri bulmanın zor olduğu düşük-kaynak dillerden biri olduğu için model geliştirilmesinde ColBERT paradigması kullanılmıştır. Model eğitimi için sadece açık veri kullanılmasına ve çok düşük ince ayar eğitim maliyeti olmasına rağmen, geliştirilen model çok dilli ColBERT varyantlarını başarı açısından geride bırakmıştır. Tez çalışmasında oluşturulan değerlendirme ve eğitim verisetlerinin açık erişime sunulmasıyla Türkçe bilgi erişiminde ileride yapılacak çalışmalara katkıda bulunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis study aimed to develop and evaluate a contextual deep learning model for open-domain information retrieval in the Turkish language. Deep learning models in information retrieval are categorized into three types: interaction-based, representation-based, and hybrid. While interaction-based models promise high success, they require large amounts of training data and have high computational costs for inference. Representation-based models, although not data-efficient, stand out with their low inference complexity. Both representation-based and interaction based models suffer significant performance loss when applied to data distributions different from their training data. One hybrid approach, the ColBERT paradigm, combines the strengths of these two methods to offer data-efficient models with strong generalization capabilities and scalable inference complexity. Since Turkish is a low-resource language with limited high-quality data available, the ColBERT paradigm was utilized for model development. Despite using only open data for training and requiring very low fine-tuning costs, the developed model outperformed multilingual ColBERT variants in terms of success. By making the evaluation and training datasets publicly accessible, the thesis study aims to contribute to future research in Turkish information retrieval.