Water heritage in ankara: Conservation principles and strategies for hanimpinari well in its wider network
Ankara'da su mirası: hanımpınarı kuyusu için geniş ağı içinde koruma ilkeleri ve stratejileri
  1. Tez No: 989612
  2. Yazar: ZEYNEP AKGÜL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ÖZÇAKIR, DR. HAYRETTİN ONUR BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
Özet
Medeniyetlerin su ile kurduğu ilişki, yerleşimlerin kuruluşundan itibaren kentlerin biçimlenmesinde en belirleyici faktörlerden biri olmuştur. Bu ilişki, sadece yaşamsal bir ihtiyacı karşılamakla kalmamış, aynı zamanda geleneksel bilgiyi ve mühendislik birikimini günümüze taşıyan karmaşık altyapı sistemlerini ortaya çıkarmıştır. Çok katmanlı bir tarihe sahip olan Ankara'da su yönetimi, Roma döneminden Cumhuriyet'in modernleşme hamlelerine kadar Elmadağ, Hanımpınarı ve Çubuk gibi kaynaklar üzerinden şekillenmiştir. Ancak, Ankara'nın başkent olmasıyla başlayan hızlı kentleşme ve altyapı modernizasyonu, özellikle 1920-1960 yılları arasında inşa edilen su yapılarının birçoğunun yok olmasına neden olmuştur. Kentin içme suyu şebekesinin önemli bir parçası olan Hanımpınarı Kuyuları da bu dönüşümden etkilenmiş; özgün yedi kuyudan günümüze elektromekanik donanımıyla birlikte sadece bir tanesi ulaşabilmiştir. İşlevini yitirmiş olsa da özgünlüğünü koruyan bu yapı, kentin su mirasının ender bir temsilcisidir. Bu bağlamda tez, Hanımpınarı Kuyusu'nu sadece tekil bir yapı olarak değil, ait olduğu geniş su ağının bir parçası olarak anlamayı ve korumayı amaçlamaktadır. Çalışma; su mirası kavramsal çerçevesi, Ankara su sistemlerinin analizi ve koruma önerileri olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Sonuç olarak tez, hayatta kalan son kuyunun, kopan kentsel ve ekolojik bağları onarılarak korunmasına yönelik ilke ve stratejiler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between civilizations and water has historically been a primary determinant in shaping urban settlements. Beyond meeting basic needs, this bond has produced complicated infrastructure systems that serve as engineering marvels and carriers of traditional knowledge. In Ankara, a city with a multi-layered history, water management has evolved from Roman aqueducts to Republican modernization projects, utilizing sources such as Elmadağ, Hanımpınarı, and Çubuk. However, the rapid urbanization following Ankara's designation as the capital led to the continuous modernization of these systems, causing the disappearance of many water structures built between 1920 and 1960. The Hanımpınarı Wells, a crucial component of the drinking water network from this era, have largely succumbed to this transformation; today, only one of the original seven wells survives with its electromechanical equipment intact. Although currently non-functional, this isolated structure stands as a significant representative of the city's water heritage. In this regard, the thesis aims to document and conserve the Hanımpınarı Well not merely as a singular architectural object, but as an integral part of a wider hydro-technical network. The study is structured around the theoretical framework of water heritage, the historical analysis of Ankara's water systems, and the development of conservation strategies. Ultimately, the research proposes holistic principles to re-contextualize the surviving well within its detached urban and ecological connections.