İşçinin işyerindeki hukuka aykırılıkları ihbar ve ifşası:“Türk İş Hukuku'nda işçinin bilgi uçurması”(Whıstleblowıng)
The employee's reporting and disclosure of unlawfulness in the workplace:“Whistleblowing by the employee under Turkish Labor Law”
- Tez No: 989631
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY SENYEN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
İşçinin İşyerindeki Hukuka Aykırılıkları İhbar ve İfşası:“Türk İş Hukuku'nda İşçinin Bilgi Uçurması”tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Tezimizin birinci bölümünde; işçinin ihbar ve ifşasına ilişkin tanımlara yer verilmiş, ihbar ve ifşanın unsurları, amacı, ifşa süreci ve türlerine değinilerek ihbar ve ifşa hakkının etkileri anlatılmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde; işçinin ihbar ve ifşası konusunda uluslararası hukuk sistemlerinde yer alan yasal düzenlemeler ile tarafı olunan uluslararası sözleşmelerden anlatılmış ve bu kapsamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararlarda dikkat etmiş olduğu ilkelere kısaca değinilmiştir. Tezimizin son bölümü olan üçüncü bölümde ise; ihbar ve ifşanın kullanılmasının sınırları ile ikinci bölümde ismen değindiğimiz genel hukuk ilkelerinin bu hakkın kullanımı ile ilişkisinden bahsedilmiş, ihbar ve ifşanın hukuki sonuçları ile birlikte Kıta Avrupası Hukukunda yer alan yasal düzenlemeler kısaca açıklanmış, Türkiye'de henüz mevcut bir yasal düzenleme olmaması nedeniyle tavsiye niteliğinde bir metin önerisi tarafımızca hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled The Employee's Reporting and Disclosure of Unlawfulness in the Workplace:“Whistleblowing by the Employee under Turkish Labor Law”, consists of three chapters. In the first chapter, the thesis provides definitions concerning the employee's reporting and disclosure (whistleblowing), examines the elements, purpose, process, and types of reporting and disclosure, and explains the legal implications of exercising this right. The second chapter focuses on the legal regulations concerning whistleblowing within international legal systems and the international conventions to which Türkiye is a party. In this context, it also briefly refers to the principles considered by the European Court of Human Rights in its relevant judgments. The third and final chapter discusses the limits of reporting and disclosure, along with the relationship between the general legal principles mentioned in the second chapter and the exercise of this right. It further outlines the legal consequences of whistleblowing and briefly explains the legal frameworks found in Continental European law. Due to the absence of a comprehensive statutory regulation in Türkiye, the study concludes with a proposed model legislative text drafted by the author.