İşçilerin kişisel verilerinin korunması
Protection of workers' personal data
  1. Tez No: 821093
  2. Yazar: VOLKAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Ülkemizde 2021 yılı itibariyle 16.169.679 sigortalı işçi, 2.087.692 farklı işyerinde çalıştırılmaktadır. Bu sayıya % 29 düzeyinde olduğu ilan edilen kayıt dışı istihdam edilenler ile işe alınmayanlar dahil edildiğinde, kişisel kişisel verilerin işlendiği en büyük alanın, iş ilişkisi ve bu ilişkiye hazırlık aşaması olduğu rahatlıkla söylenebilir. Çalışmamda öncelikle mahremiyet ve özel hayatın gizliliği haklarının kişisel verilerin korunması hakkı ile bağlantısı kurularak kısa tarihçeye yer verilmektedir. Ardından adayların ve işçilerin kişisel verilerin işlenmesi, 6698 sayılı Kanun ve yargı kararları üzerinden incelenerek aykırılıkların hukuki, idari ve adli ve sonuçları üzerinde durulmuştur. İşe alım süreçlerinde ise işe alınmama kaygısı, iş ilişkisinde işçinin işverene bağımlılığı, veri işlemeye gösterilen açık rızayı şüpheli hale getirmektedir. Bu dengesizliğin sağladığı avantajla veri sorumlusu sıfatıyla işverenler, kişisel verileri aşırı ve ölçüsüz biçimde işleyerek işçilerin özel hayatına haksız müdahalelerde bulunabilmektedir. İşverenlerin bu ilişkide amaç ile doğrudan bağlantısı olmayan kişisel verileri işleyebildikleri, özlük dosyalarını ya da bilgisayarda tutulan verileri yeterli güvenlik önlemleri almadan saklayabildikleri, işe alınmayan adayların verilerini rıza almaksızın üçüncü kişilere aktarabildikleri görülmüştür. Veri işlemenin bir biçimi olarak son yıllarda sosyal medya üzerinden yaptıkları araştırmalardan elde edilen veriler işe alım, terfi ve işten çıkarma süreçlerinde kullanılmaya başlanmıştır. İşverenlerin işçilere sağladıkları cep telefonu, bilgisayar gibi araçlar üzerinde mutlak ve sınırsız bir denetim haklarının olduğunu varsaydıkları yargı kararları üzerinden görülebilmektedir. İş ilişkisinde kişisel verilerin hukuka aykırı işlenmesinin yarattığı en önemli hukuksuzluğun ise adayların ya da işçilerin sendikal eğilimleri ya da üyeliklerinin, ırk, etnik köken, din, mezhep gibi inançların araştırılarak ayrımcılığa sebebiyet verilecek biçimde verilerin işlenmesi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As of 2021, 16,169,679 insured workers are employed in 2,087,692 different workplaces in our country. When the informally employed and the unemployed, which are declared to be 29%, are included in this number, it can be easily said that the largest area in which personal personal data is processed is the business relationship and the preparation stage for this relationship. In my work, first of all, a brief history is given by establishing the connection of the rights to privacy and privacy with the right to the protection of personal data. Then, the processing of personal data of candidates and workers was examined through Law No. 6698 and judicial decisions, and the legal, administrative and judicial consequences of the violations were emphasized. In the recruitment processes, the concern of not being hired, the dependence of the worker on the employer in the employment relationship make the explicit consent to data processing suspicious. With the advantage of this imbalance, employers, as data controllers, may interfere with the private life of workers unjustly by processing personal data excessively and disproportionately. It has been observed that in this relationship, employers can process personal data that are not directly related to the purpose, keep their personal files or data stored on the computer without taking adequate security measures, and transfer the data of unemployed candidates to third parties without consent. As a form of data processing, the data obtained from their research on social media in recent years has been used in recruitment, promotion and dismissal processes. It can be seen through judicial decisions that employers assume that they have absolute and unlimited control over the tools such as mobile phones and computers they provide to their workers. It is thought that the most important unlawfulness caused by the unlawful processing of personal data in the business relationship is the processing of data in a way that will cause discrimination by investigating the union tendencies or memberships of candidates or workers, beliefs such as race, ethnicity, religion, sect.