Tarihi Gaziantep Karagöz camii'nin deprem etkileri altında yapısal performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the structural performance of the historic Gaziantep Karagöz mosque under earthquake effects
- Tez No: 989679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜYA KILIÇ DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yapı olan Gaziantep Karagöz Camii'nin deprem etkileri altındaki davranışı ele alınmıştır. Tarihi eserlerin özgün kimliğini bozmadan korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması, ancak onların yapısal performanslarının doğru şekilde anlaşılması ve gerektiğinde güçlendirilmesiyle mümkündür. Bu nedenle çalışmada, caminin geometrik özellikleri ve bilinen malzeme değerleri dikkate alınarak sonlu elemanlar yöntemi kullanılmış ve yapıya ait üç boyutlu bir model oluşturulmuştur. Analizlerde hem Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne göre belirlenen tasarım ivme spektrumu hem de 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş-Pazarcık ve Elbistan depremlerinden elde edilen gerçek ivme kayıtları kullanılmıştır. Her iki çalışmanın sonuçları aynı bölgelerde deplasman ve gerilmeleri işaret ettiği görülmüştür. Böylece yapının kendi ağırlığı altında ve deprem yükleri etkisinde sergilediği gerilme, deformasyon ve yer değiştirmeler ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, özellikle minare, kubbe ve tonoz gibi narin elemanlarda kritik gerilmelerin oluştuğunu göstermiştir. Bu bulgular, deprem sonrası sahada gözlemlenen hasarlarla büyük ölçüde örtüşmektedir. Bu çalışma, Karagöz Camii'nin deprem güvenliğine ilişkin önemli veriler sunmakta ve yapılacak onarım ya da güçlendirme uygulamalarına bilimsel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the seismic behavior of Gaziantep Karagöz Mosque, a structure of significant historical and cultural value, has been investigated. The preservation of such heritage buildings without compromising their authenticity and their transmission to future generations is only possible through a proper understanding of their structural performance and, when necessary, appropriate strengthening measures. For this purpose, a three-dimensional model of the mosque was developed using the finite element method, taking into account its geometric characteristics and known material properties. The analyses were carried out using both the design response spectrum defined by the Turkish Building Earthquake Code and the actual ground motion records obtained from the February 6, 2023 Kahramanmaraş-Pazarcık and Elbistan earthquakes. The results of both approaches indicated displacements and stresses concentrated in the same structural regions. Accordingly, the stresses, deformations, and displacements of the structure under its self-weight and earthquake loads were examined in detail. The findings revealed that critical stress concentrations occurred particularly in slender elements such as the minaret, dome, and vaults, which are highly vulnerable to seismic action. These results are largely consistent with the damage observed on-site after the earthquake. This study therefore provides significant data on the seismic safety of Karagöz Mosque and offers a scientific basis for future repair and strengthening interventions.