Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı'nın dil becerileri bağlamında ders kitaplarına yansıması
The reflection of the Turkish as a Foreign Language Teaching Program in textbooks in the context of language skills
  1. Tez No: 989682
  2. Yazar: ÖZLEM OFLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı'ndaki dil becerilerine yönelik kazanımların yabancılara Türkçe öğretmek için kullanılan Gazi TÖMER Yabancılar İçin Türkçe ders kitaplarındaki (A1, A2, B1, B2, C1) etkinliklerle nasıl ilişkilendirildiğini tespit etmektir. Çalışmanın veri setini Gazi TÖMER Yabancılar İçin Türkçe (A1, A2, B1, B2, C1) ders kitaplarında yer alan“okuma, konuşma (sözlü etkileşim ve sözlü üretim), yazma, dinleme”etkinlikleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yaklaşımı kullanılmış ve veriler doküman incelemesi yoluyla toplanmıştır. Araştırma sürecinde TYDOÖP'de bulunan dil becerilerine ait kazanım listeleri Türkçe ders kitaplarındaki etkinliklerle ilişkilendirilerek bunların kullanım sıklıkları değerlendirilmiştir. Çalışmada A1 düzeyinde 249, A2 düzeyinde 209, B1 düzeyinde 223, B2 düzeyinde 206 ve C1 düzeyinde ise 218 etkinlik incelenmiştir. En fazla etkinliğin A1 düzeyinde (%31,3) yazma becerisine; A2 düzeyinde (%30,6) okuma becerisine; B1 düzeyinde (%30,4) okuma becerisine; B2 düzeyinde (%28,1) konuşma becerisine; C1 düzeyinde ise (%28,8) okuma becerisine ait olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgularda; etkinliklerin TYDOÖP ile paralellik gösterdiği saptanırken bazı etkinliklerde ise kazanımların sıklıkla kullanıldığı, bazılarının az ya da yetersiz kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bazı becerilere etkinliklerde eşit düzeyde yer verilmediği ve bazı etkinliklerin ise dil becerilerini bütünleşik olarak karşılamadığı tespit edilmiştir. Sonuçlara göre; etkinliklerin kazanımları yansıtma düzeyinde dil becerileri arasında dengeli bir dağılımın olmadığı belirlenmiştir. Dinleme beceri alanına ait etkinliklerin diğer beceri alanlarına göre daha az olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dil düzeylerindeki etkinliklerin büyük oranda benzerlik taşıdığı, farklı etkinliklere çok yer verilmediği sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Yabancılara Türkçe Öğretimi, Program, Ders Kitapları, Etkinlik, Kazanım.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine how the Turkish as a Foreign Language Teaching Program (TYDOÖP) was reflected in textbooks within the context of language skills. The data set consisted of the reading, speaking (oral interaction and oral production), writing, and listening activities included in the Gazi TÖMER Turkish for Foreigners textbooks (A1, A2, B1, B2, C1). A qualitative research approach was adopted, and data were collected through document analysis. The data were examined based on the learning outcomes for language skills specified in TYDOÖP, and their frequencies of occurrence were calculated. A total of 249 activities at the A1 level, 209 at the A2 level, 223 at the B1 level, 206 at the B2 level, and 218 at the C1 level were analyzed. It was determined that the highest number of activities focus on writing at the A1 level (31.3%), reading at the A2 level (30.6%), reading at the B1 level (30.4%), speaking at the B2 level (28.1%), and reading at the C1 level (28.8%). The activities generally align with TYDOÖP, though some learning outcomes were overrepresented while others were underrepresented. Some activities do not include language skills evenly or integrate them effectively. Overall, the distribution of language skills in terms of learning outcomes was uneven. Listening activities were fewer compared to other skills. Activities at different levels were similar, showing little variety. KEYWORDS Teaching Turkish to Foreigners, Program, Textbooks, Activities, Learning Outcomes.