Turgay Fişekçi şiirinde otobiyografik unsurlar
Autobiographic elements in Turgay Fişekçi's poems
- Tez No: 989683
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Turgay Fişekçi'nin şiirlerinde yer alan otobiyografik öğeleri inceleyerek şairin şiir anlayışını genel hatlarıyla ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın kapsamı, şairin yayımlanmış kitaplarını bir araya getirdiği Bütün Şiirleri (2022) adlı eser esas alınarak belirlenmiştir. Metinler, tematik çözümleme yöntemleriyle değerlendirilmiş; elde edilen bulgular otobiyografik verilerle karşılaştırılmıştır. İnceleme sonucunda, Fişekçi'nin şiirlerinde bireysellik aile, çocukluk, gençlik, dostluk, aşk, doğa ve gündelik yaşam temalarının ön plana çıktığı görülmüştür. Bu temalar, anlatımcı bir dil ve yineleyen imgeler aracılığıyla birbirine bağlanmaktadır. Erken dönem şiirlerde öne çıkan aile ve doğa temasının, sonraki dönemlerde mekân ve toplumsal bellekle ilişkili bir duyarlık kazandığı anlaşılmaktadır. Sonuç olarak, Fişekçi'nin şiirlerinde yer alan kişisel izlerin, temalar ve imgeler yoluyla şiirsel bütünlük içinde dönüştürülmüş bir biçimde yer aldığı söylenebilir. Çalışma, 1980 sonrası Türk şiirinde bireysel deneyim ile anlatımcı eğilim arasındaki ilişkiye Turgay Fişekçi şiiri bağlamında sade bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the general features of Turgay Fişekçi's poetic vision by examining the autobiographical elements found in his poems. The scope of the research has been determined based on the poet's collected volume Bütün Şiirleri (Complete Poems, 2022), which brings together all his published works. The texts were analyzed through thematic interpretation methods, and the findings were compared with autobiographical data. The analysis shows that themes such as individuality, family, childhood, youth, friendship, love, nature, and everyday life are prominent in Fişekçi's poetry. These themes are interconnected through a narrative tone and recurring imagery. It is observed that the motifs of family and nature, which dominate the early poems, later evolve into a sensitivity associated with space and collective memory. In conclusion, the personal traces in Fişekçi's poetry are transformed into a poetic unity through themes and images. The study presents a concise perspective on the relationship between individual experience and the narrative tendency in post-1980 Turkish poetry, within the context of Turgay Fişekçi's poetic practice.