8. sınıf öğrencilerinin temel astronomi kavramlarına yönelik kavramsal anlama düzeylerinin değerlendirilmesi
An evaluation of 8th students' conceptual understanding levels of basic astronomy concepts
  1. Tez No: 989687
  2. Yazar: NİHAT KARAAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8. sınıf ortaokul öğrencilerinin bazı temel astronomi kavramlarına yönelik kavramsal anlama düzeylerini ve bu kavramlara ilişkin algılarını kapsamlı bir biçimde incelemektir. Astronomi, öğrencilerin evreni, gök cisimlerini ve bu cisimler arasındaki ilişkileri anlamlandırmalarına katkı sağlayan, aynı zamanda bilimsel düşünme, sorgulama ve analitik becerilerin gelişimini destekleyen disiplinler arası bir bilim dalıdır. Ancak öğrencilerin, özellikle soyut ve gözlemlenmesi güç olan astronomi konularında çeşitli kavram yanılgılarına sahip oldukları alanyazında sıklıkla vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgılarını ve bilişsel yapılarını ortaya koymak hem öğretim sürecine hem de eğitim politikalarına yön vermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin astronomi kavramlarına yönelik kavramsal anlama düzeylerini ve bu kavramlara ilişkin bilişsel yapılarını belirlemek amacıyla karma araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2021–2022 eğitim-öğretim yılında Hatay il merkezindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Öğrencilerin astronomi kavramlarına yönelik kavramsal anlama düzeylerini ve varsa kavram yanılgılarını ortaya çıkarmak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Astronomi Kavramsal Anlama Soruları (AKAS) uygulanmıştır. AKAS, açık uçlu 25 sorudan oluşmakta olup, Millî Eğitim Bakanlığı Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nda 5., 6., 7. ve 8. sınıf seviyelerinde yer alan astronomi konularına ait kazanımlar doğrultusunda hazırlanmıştır. Her bir soru, belirtke tablosu aracılığıyla ilgili kazanım ve bilişsel düzeylerle eşleştirilmiş, Bloom Taksonomisi temel alınarak sınıflandırılmıştır. Öğrencilerin belirli astronomi kavramlarına yönelik algılarını incelemek amacıyla da Astronomi Kelime İlişkilendirme Soruları (AKİS) geliştirilmiştir. Bu testte öğrencilere“güneş”,“dünya”,“ay”,“yıldız”,“evren”ve“göktaşı”kavramları sunulmuş; her bir kavram için ilişkili buldukları en fazla üç kavramı yazmaları istenmiştir. Bulgular, öğrencilerin kavramsal anlama düzeylerinin genellikle orta ve düşük seviyelerde yoğunlaştığını ortaya koymuştur. Öğrencilerin önemli bir kısmı, temel astronomi kavramlarını yalnızca yüzeysel ve parçalı bilgilerle açıklayabilmiş; kavramlar arasında bağlantı kurma ve bilimsel yorum yapma noktasında yetersiz kalmıştır. Buna karşılık, sınırlı bir öğrenci grubunun kavramları bilimsel açıdan doğru ve tutarlı şekilde açıkladığı, hatta bazı durumlarda beklenenden daha üst düzey anlama becerisi sergilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin temel astronomi kavramlarını tam öğrenemedikleri ve bazı kavram yanılgılarına sahip oldukları görülmüştür. Araştırma bulguları, fen bilimleri öğretiminde astronomi konularının daha somut, materyallerle desteklenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comprehensively examine the conceptual understanding levels of some basic astronomy concepts among 8th-grade middle school students and their perceptions of these concepts. Astronomy is an interdisciplinary field that contributes to students' understanding of the universe, celestial bodies, and the relationships among them, while also supporting the development of scientific thinking, inquiry, and analytical skills. However, the literature frequently emphasizes that students possess various misconceptions, particularly regarding astronomy topics that are abstract and difficult to observe. In this context, identifying students' misconceptions and cognitive structures is of great importance in guiding both instructional processes and educational policies. In this study, a mixed research design was employed to determine middle school students' levels of conceptual understanding and their cognitive structures related to astronomy concepts. The sample of the study consisted of 8th-grade students attending a public middle school in the city center of Hatay during the 2021–2022 academic year. In order to reveal students' levels of conceptual understanding and possible misconceptions regarding astronomy concepts, the Astronomy Conceptual Understanding Questions (ACUQ), developed by the researcher, were administered. The ACUQ consists of 25 open-ended questions prepared in line with the learning outcomes related to astronomy topics included in the Science Curriculum of the Ministry of National Education for the 5th, 6th, 7th, and 8th grades. Each question was matched with the relevant learning outcomes and cognitive levels through a table of specifications and classified based on Bloom's Taxonomy. In addition, the Astronomy Word Association Questions (AWAQ) were developed to examine students' perceptions of specific astronomy concepts. In this test, students were presented with the concepts“sun,”“earth,”“moon,”“star,”“universe,”and“meteor,”and were asked to write up to three concepts they associated with each term. The findings revealed that students' levels of conceptual understanding generally clustered at medium and low levels. A significant proportion of students were able to explain basic astronomy concepts only through superficial and fragmented information and were insufficient in establishing connections between concepts and making scientific interpretations. Conversely, a limited group of students explained the concepts in a scientifically accurate and consistent manner and, in some cases, demonstrated higher-than-expected levels of understanding. In conclusion, it was determined that students had not fully learned basic astronomy concepts and held certain misconceptions. The findings of the study indicate that astronomy topics in science education should be made more concrete and supported with instructional materials.