Diyetlerine capsaicin ilave edilmiş sıçanların sindirim sisteminde adipokinlerin ve Mast hücrelerinin değerlendirilmesi
Assessment of adipokines and Mast cells in the digestive tract of rats fed a capsaicin-supplemented diet
- Tez No: 989698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Capsaicin, Capsicum annuum olarak bilinen acı kırmızı biberin önemli bir aktif bileşenidir. Mide asit salgısını inhibe etme, mide ülserlerini önleme, intestinal kan akışını arttırma gibi etkileri olan capsaicinin uygun dozlarda gastrointestinal sistemde çoğunlukla pozitif etkilerinin olduğu öne sürülmektedir. Adipokinler enerji homeostazının, iştahın, glukoz ve lipid metabolizmasının düzenlenmesinde önemli roller oynayan biyoaktif peptidlerdir. Çalışmamızda, oral yolla alınan capsaicinin sıçanların sindirim sistemindeki bazı adipokinlerin ekspresyonu üzerine olabilecek etkilerinin immunohistokimya yöntemi ile belirlenmesi amaçlandı. Kontrol grubu (n:10) standart sıçan yemi ile beslenirken, deney grubu (n:10) ise % 0,04 oranında capsaicin içeren yem ile beslendi. Sıçanlardan, 90 gün sonunda, mide, duodenum ve pankreas dokuları alınıp, immunohistokimya yöntemi ile adiponektin, ghrelin, leptin, resistin ve visfatin boyaması yapıldı. Adiponektin ve ghrelin için bakıldığında, mide, duodenum ve pankreas dokularında, gruplar arasında boyanma derecelerinde farklılık tespit edilmedi. Leptin için bakıldığında mide ve duodenumda gruplar arasında farklılık gözlenmemesine karşın, pankreas dokusunda deney grubunda boyanma derecesi kontrol grubuna kıyasla daha yoğun olarak tespit edildi. Resistin için bakıldığında, duodenumda her iki grupta da immun reaksiyon görülmezken, midede deney grubunda kontrol grubuna göre daha yoğun boyanma tespit edildi. Pankreasta ise gruplar arasında farklılık görülmedi. Visfatin için, mide ve pankreas dokusunda gruplar arasında fark görülmedi ancak duodenum dokusunda deney grubunda boyanma derecesi kontrol grubuna göre daha yoğun olarak tespit edildi. Mast hücrelerine bakıldığında, midede gruplar arasında fark varken, duodenum ve pankreasta farklılık görülmedi. Elde ettiğimiz bulgular, Capsaicinin sindirim sisteminde adipokinlerin (leptin, resistin, visfatin) ekspresyonlarında değişikliğe neden olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla Capsaicinin iştah, glukoz ve lipid metabolizmasının düzenlenmesi gibi fonksiyonlarda adipokinler üzerinden etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Capsaicin is a major active compound of the hot red pepper, known as Capsicum annuum. Capsaicin, which inhibits gastric acid secretion, prevents gastric ulcers, and increases intestinal blood flow, is suggested to have mostly positive effects on the gastrointestinal system at appropriate doses. Adipokines are bioactive peptides that play important roles in the regulation of energy homeostasis, appetite, glucose and lipid metabolism. In our study, it was aimed to determine the possible effects of orally administered capsaicin on the expression of certain adipokines in the digestive system of rats by immunohistochemistry. While the control group (n=10) was fed with standard rat chow, the experimental group (n=10) was fed with chow containing 0,04% capsaicin. At the end of 90 days, tissue samples from the stomach, duodenum, and pancreas were collected from the rats and immunohistochemical staining for adiponectin, ghrelin, leptin, resistin, and visfatin was performed. When examined for adiponectin and ghrelin, no differences were observed between the groups in the stomach, duodenum and pancreas. For leptin, no differences were observed between the groups in the stomach and duodenum; however, in pancreatic tissue, staining degree was found to be more intense in the experimental group compared to the control group. For resistin, no immunoreactivity was observed in the duodenum in either group, while more intense staining was detected in the stomach of the experimental group compared to the control group. No difference was observed between the groups in the pancreas. For visfatin, no difference was observed between the groups in the stomach and pancreas tissues, but in the duodenal tissue, the staining intensity in the experimental group was found to be more intense than in the control group. When examining mast cells, there were differences between the groups in the stomach, but no differences were observed in the duodenum or pancreas. Our findings indicate that capsaicin causes alterations in the expression of adipokines (leptin, resistin, visfatin) in the digestive system. Therefore, it is thought that capsaicin may be effective on functions such as appetite, and the regulation of glucose and lipid metabolism via adipokines.