ICF sendromunda enzim aktivitesinin azalmasıyla ortaya çıkan hipometilasyonun T hücre yetmezliklerindeki rolü
The role of hypomethylation induced by reduced enzyme activity in T cell deficiencies of ICF syndrome
- Tez No: 989699
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ NAZİRE ÇAĞDAŞ AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
Özet
İmmün yetmezlik, sentromerik instabilite ve yüz anomalileri (ICF) sendromu otozomal resesif geçişli ve nadir bir hastalıktır; metilasyon ilişkili gen (DNMT3B, ZBTB24, CDCA7 ve HELLS) mutasyonlarına bağlı gelişir. Kombine immün yetmezliğe neden olur. Bu çalışmada, ZBTB24 eksikliği olan beş hasta ve yaş grubu benzer beş sağlıklı kontrolde, T ve B lenfosit alt gruplarının, regülatör ve foliküler T hücre, doğal lenfoid hücrelerin oranlarının, farklı uyaranlarla T hücre aktivasyon ve proliferasyon yanıtlarının ölçülmesi, ZBTB24 proteininin etkilediği öngörülen, sitozin-guanin dinükleotidleri açısından zengin CpG adacıklarını içeren seçilmiş genlerin metilasyon düzeylerinin NGS ile belirlenmesi hedeflenmiştir. 'Terminal diferansiye' CD4+ T hücreler hastaların %80'inde (n=4/5), efektör hafıza CD4+ T hücreleri hastaların %100'ünde (n=5/5) yüksek, marjinal zon, izotip dönüşümü yapmış ve hafıza B hücreler hastaların %100'ünde (n=5/5) düşük, naif B hücreler hastaların %100'ünde (n=5/5) yüksekti. Hastalarda anti-CD3/CD28 uyarımıyla T lenfosit aktivasyon ve proliferasyon yanıtları kontrol grubuna göre düşük (p<0.05), PMA/İyonomisin uyarımıyla korunmuştu (p>0.05). Regülatör ve foliküler yardımcı T ve doğal lenfoid hücre tiplerinde gruplarda fark yoktu (p>0.05). Hastalarda, ADORA2A promotör bölgesinde, izole edilmiş CD8+ hücrelerinde daha fazla olmak üzere CD4+ ve CD8+ T hücrelerde, uyarım ile belirgin hipermetilasyon saptandı (p<0.05). İmmün kontrol noktası olarak görev yapan ADORA2A geninin hipermetilasyonunun, T hücrelerinde senesens veya tükenmişlik fenotipine yol açtığı düşünüldü. Bu metilasyon farklılığının RT-PCR analizi ile doğrulanması hedeflendi.
Özet (Çeviri)
Immunodeficiency, Centromeric instability, and Facial anomalies (ICF) syndrome is a rare autosomal recessive combined immunodeficiency resulting from mutations in methylation-related genes (DNMT3B, ZBTB24, CDCA7, and HELLS). This study evaluated T and B lymphocyte subsets, regulatory T cells, follicular helper T cells, and innate lymphoid cells, alongside T-cell activation responses and Next-Generation Sequencing-based methylation profiles of ZBTB24-target genes in five ZBTB24-deficient patients and five age-matched controls. Terminally differentiated CD4+ T cells were elevated in 80% and effector memory CD4+ T cells in 100% of patients. Conversely, marginal zone, class-switched, and memory B cells were markedly decreased, while naive B cells were increased in all patients. T-lymphocyte activation and proliferation via anti-CD3/CD28 stimulation were significantly impaired (p<0.05), whereas responses to PMA/Ionomycin were preserved (p>0.05). Proportions of regulatory T cells, follicular helper T cells, and innate lymphoid cells showed no significant differences between groups. Upon stimulation, significant hypermethylation was detected in the ADORA2A promoter within CD4+ and CD8+ T cells, particularly in isolated CD8+ cells (p<0.05). Hypermethylation of ADORA2A, an immune checkpoint gene, is hypothesized to drive T-cell senescence or exhaustion. Finally, the study aimed to validate these methylation discrepancies using RT-PCR analysis.