Judocularda kişilik tiplerinin antrenör sporcu ilişkisine etkisinde sosyal desteğin aracı rolü
The mediating role of social support in the effect of personality types on the coach–athlete relationship among judokas
  1. Tez No: 989697
  2. Yazar: SADETTİN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ADİLOĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kişilik tiplerinin antrenör-sporcu ilişkisi üzerindeki etkisini, sosyal desteğin aracı rolü çerçevesinde incelenmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, farklı kategorilerde ve seviyelerde yer alan toplam 345 judocudan oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 20,56 olup, örneklemin %49'u (n=169) kadın, %51'i (n=176) erkektir. Araştırmada, kişilik tiplerine ilişkin veriler Gosling ve arkadaşları (2003) tarafından geliştirilen, Atak (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan On Maddelik Kişilik Ölçeği aracılığıyla, antrenör-sporcu ilişkisine yönelik veriler Jowett ve Ntoumanis (2004) tarafından geliştirilen, Altıntaş ve arkadaşları (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Antrenör-Sporcu İlişkisi Envanteri ile ve son olarak sosyal destek verileri ise, Freeman ve arkadaşları (2011) tarafından geliştirilen, Şenel ile Sakallı (2024) tarafından Türkçeye uyarlanan Sporda Algılanan Mevcut Destek Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi SPSS 26 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Betimsel istatistikler kapsamında, yüzde ve frekans analizlerinin yanı sıra, iki değişken arasındaki anlamlı farklılıkları belirlemek amacıyla bağımsız örneklemler testi (t testi) uygulanmıştır. İki veya daha fazla grup arasındaki karşılaştırmalar için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Aracı değişken analizleri, AMOS yazılımı kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda, cinsiyete göre kişilik tipleri incelendiğinde deneyime açıklık alt boyutunun erkek sporcular lehine anlamlı olarak farklılaştığı görülmektedir (p<0,05). Aracı değişken analizleri incelendiğinde, kişilik tipleri dışa dönüklük, sorumluluk, duygusal dengelilik ve deneyime açıklık alt boyutlarının antrenör-sporcu ilişkisi üzerindeki etkisinde, sosyal desteğin doğrudan ya da dolaylı olarak aracı bir rol oynamadığı görülmüştür (p>0,05). Buna karşılık, yumuşak başlılık alt boyutunun sosyal destek aracılığıyla antrenör-sporcu ilişkisini dolaylı olarak açıkladığı tespit edilmiştir (p<0,05). Bu bulgu, yumuşak başlılık düzeyi yüksek bireylerin daha fazla sosyal destek algıladığını ve bu algının, antrenörleriyle kurdukları ilişkiye olumlu yönde katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ccThis study aims to examine the impact of personality types on the coach-athlete relationship within the framework of social support as a mediating role. The research involves a total of 345 judokas from various categories and levels. The average age of the participants is 20.56, with 49% (n=169) being female and 51% (n=176) male. In the study, data related to personality types were collected through the Ten-Item Personality Inventory developed by Gosling et al. (2003) and adapted into Turkish by Atak (2013). Data regarding the coach-athlete relationship were obtained using the Coach-Athlete Relationship Inventory developed by Jowett and Ntoumanis (2004) and adapted into Turkish by Altıntaş et al. (2012). Finally, data on social support were collected using the Perceived Current Support in Sport Scale developed by Freeman et al. (2011) and adapted into Turkish by Şenel and Sakallı (2024). The data were analyzed using SPSS 26 software. Descriptive statistics, including percentage and frequency analysis, were performed, and independent samples t-tests were conducted to identify significant differences between two variables. One-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparisons between two or more groups. Mediating variable analysis was conducted using AMOS software. As a result, when personality types were analyzed by gender, the subdimension of openness to experience showed a significant difference in favor of male athletes (p<0.05). Mediating variable analysis revealed that social support did not play a direct or indirect mediating role in the relationship between personality traits such as extraversion, conscientiousness, emotional stability, and openness to experience and the coach-athlete relationship (p>0.05). In contrast, it was found that the subdimension of agreeableness indirectly explained the coach-athlete relationship through social support (p<0.05). This finding reveals that individuals with a high level of agreeableness perceive greater social support, which in turn contributes positively to the relationship they establish with their coaches.