Sabit ortodontik tedavi gören bireylerde tat duyu değişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of taste sensation changes in individuals undergoing fixed orthodontic treatment
  1. Tez No: 989703
  2. Yazar: SİNEM KURU KAYĞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ASLI KONCA TAŞOVA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AĞAOĞLU MOGUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sabit ortodontik tedavi görecek hastalarda tedavi sürecinin tat algısı üzerindeki olası etkilerini incelemek ve tedavinin erken döneminde ortaya çıkabilecek tat duyu değişikliklerini değerlendirmektir. Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Kliniği'ne başvuran toplam 128 birey çalışmaya dâhil edilmiş ve randomizasyon yöntemiyle sabit ortodontik tedavi grubu (n=64) ve kontrol grubu (n=64) olarak iki gruba ayrılmıştır. Tat algısını etkileyebilecek sistemik hastalığı veya ilaç kullanımı olan bireyler çalışma dışında bırakılmıştır. Katılımcıların tat algısı, tatlı, tuzlu, ekşi ve acı tatları içeren dokuz farklı sıvı çözeltisi ile değerlendirilmiştir. Ölçümler Görsel Analog Skala (Visual Analog Scale, VAS) kullanılarak yapılmış ve katılımcılardan her bir tat için 0-10 arasında puanlama yapmaları istenmiştir. Değerlendirmeler, tedavi grubunda braketleme aşamasından önce ve altı hafta sonra; kontrol grubunda ise herhangi bir tedavi uygulanmadan, iki ölçüm arasında altı hafta olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Veriler Mann-Whitney U, Wilcoxon İşaretli Sıra ve Pearson Ki-Kare testleri ile analiz edilmiş; anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Düşük doz deney grubunda tatlı tat algısında, yüksek doz deney grubunda ise acı tat algısında tedavi öncesi ve sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur (p<0.05). Ancak deney ve kontrol grupları arasında tüm tat türleri açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Sabit ortodontik tedavi, tatlı ve acı tat algısında sınırlı değişikliklere yol açabilmekte; ancak genel tat algısı üzerinde belirgin bir etkisi bulunmamaktadır. Tedavi süresince düzenli ağız hijyeninin sağlanması ve hastaların tat duyularında yaşayabilecekleri geçici değişiklikler konusunda bilgilendirilmeleri, tedaviye uyumun artırılmasına ve olası olumsuz etkilerin en aza indirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the possible effects of fixed orthodontic treatment on taste perception and to evaluate changes that may occur during the early stages of treatment. A total of 128 individuals who applied to the Orthodontics Clinic of Biruni University Faculty of Dentistry were included and randomly assigned to the fixed orthodontic treatment group (n=64) or the control group (n=64). Individuals with systemic diseases or medication use that could affect taste perception were excluded. Taste perception was evaluated using nine different solutions representing sweet, salty, sour and bitter tastes. Measurements were performed with a Visual Analog Scale (VAS), participants scored each taste between 0 and 10. Assessments were performed in the treatment group before bracket placement and six weeks afterward, and in the control group without any treatment, with a six-week interval between the two measurements. Data were analyzed using Mann-Whitney U, Wilcoxon Signed-Rank, and Pearson Chi-Square tests, with significance set at p<0.05. In the low-dose experimental group, a statistically significant difference was found in sweet taste perception, while in the high-dose group, a significant difference was observed in bitter taste perception between the first and second sessions (p<0.05). However, no statistically significant difference was found between the experimental and control groups for all taste types (p>0.05). Fixed orthodontic treatment may cause temporary, limited changes in sweet and bitter taste perception after bracket placement, but it does not significantly affect overall taste. Maintaining good oral hygiene and informing patients about possible temporary taste changes can support treatment compliance.