Late Ottoman Perspectives on the South African War (1899-1902): the Work ofIsmail Kemal Vlora
Güney Afrika Savaşı (1899-1902) Üzerine Geç Dönem Osmanlı Perspektifleri: İsmail Kemal Vlora'nın Çalışmaları
  1. Tez No: 989716
  2. Yazar: ESMA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SHAMİL JEPPİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Cape Town
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
1899-1902 Güney Afrika Savaşı ya da Anglo-Boer Savaşı tarihteki en modern propaganda örneklerinden biriydi. İngiliz ve Boer güçleri tarafından yürütülen muazzam bir ajitprop ortaya çıkardı. Avrupa ve Amerikan kamuoyu, güçlü Britanya İmparatorluğu ile“küçük beyaz Hıristiyanlar”arasındaki mücadeleyi yakından takip etmiştir. Bu tez, Osmanlı entelektüellerinin ve politika yapıcılarının İngiliz yanlısı propagandasını İsmail Kemal Vlora'nın Transval Meselesi adlı eserine odaklanarak incelemektedir. İsmail Kemal Bey'in savaş hakkındaki broşürü, Güney Afrika'da ve diğer İngiliz sömürgelerinde İngiliz emperyalizminin önemli bir propaganda aracı ve meşrulaştırıcısıdır. Bu çalışma, İngiliz yanlısı Osmanlı aydınlarının 1899-1902 Güney Afrika Savaşı'na yönelik tutumlarına bakarak emperyalizm ve medeniyet anlayışlarını kavramayı amaçlamaktadır. Bu anlamda Osmanlı ve Güney Afrika tarihine bir katkı yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The South African War of 1899−1902 or Anglo-Boer War was one of the modern examples of propaganda in history. It revealed an enormous agitprop conducted by British and Boer forces. The European and American public closely followed the struggle between the mighty British Empire and the“little white Christians”. This thesis examines the pro-British propaganda of the Ottoman intellectuals and policy-makers by focusing on the work of Ismail Kemal Vlora, Transval Meselesi. Ismail Kemal Bey's pamphlet on the war is a crucial propagandist instrument and legitimiser of British imperialism in South Africa and in other British colonies. This work aims to grasp the understanding of imperialism and civilisation by the pro- British Ottoman intelligentsia, by looking at their attitude towards the South African War of 1899-1902. In this sense, it aims to make a contribution to Ottoman and South African history.