Lora teknolojisinin dış mekan kapsama alanı performansının analizi
Analysis of outdoor coverage performance of lora technology
  1. Tez No: 989715
  2. Yazar: MERTCAN KAPUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAD BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
LoRa (Long Range) teknolojisi, düşük güç tüketimiyle uzun menzilli kablosuz haberleşme imkânı sunması sayesinde, geniş alan kapsaması gerektiren Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamalarında yaygın olarak tercih edilen bir çözümdür. Bu tez kapsamında, LoRa teknolojisinin dış mekân kapsama alanı performansını gerçekçi koşullar altında değerlendirmek amacıyla tasarlanıp geliştirilen 868 MHz / 2.4 GHz çift bantlı monopol PCB anten ile saha testleri gerçekleştirilmiştir. Test merkezi olarak Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ana yerleşkesi seçilmiş ve LoRa teknolojisinin performansı bu alanda değerlendirilmiştir. Verici modül bir araç üzerinde hareketli olarak konumlandırılırken, alıcı modül hâkim bir tepede yer alan yüksek katlı bir binanın balkonuna sabit halde bırakılmıştır. Verici sistem, sayaç, zaman ve konum bilgilerini paketler hâlinde, tez kapsamında geliştirilen 868 MHz PCB monopole antene sahip LoRa modülü aracılığıyla, araçla gerçekleştirilen saha ölçümleri sırasında anlık olarak alıcı LoRa modülüne iletmiştir. Alıcı modül tarafından ölçülen alınan sinyal gücü göstergesi (RSSI) ve paket kayıp oranı (PLR) değerleri kullanılarak performans analizi gerçekleştirilmiş ve çevresel koşulların LoRa haberleşmesi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
LoRa (Long Range) technology is a widely preferred solution for Internet of Things (IoT) applications that require wide-area coverage, due to its ability to provide long-range wireless communication with low power consumption. Within the scope of this thesis, an antenna design and development process was carried out in order to evaluate the outdoor coverage performance of LoRa technology under realistic conditions, and field tests were conducted using the developed 868/2.4 GHz dual-band monopole PCB antenna. Nevşehir Hacı Bektaş Veli University main campus was selected as the test area, and the performance of LoRa technology was evaluated in this environment. The transmitter module was mobile and mounted on a vehicle, while the receiver module was kept stationary on the balcony of a high-rise building located on a dominant hill. During the vehicle-based field measurements, the transmitter system transmitted meter, time, and location data in packetized form to the receiving LoRa module in real time via a LoRa module equipped with the 868 MHz PCB monopole antenna developed within the scope of this thesis. Performance analysis was conducted using the received signal strength indicator (RSSI) and packet loss ratio (PLR) values measured by the receiver module, and the effects of environmental conditions on LoRa communication were evaluated.