Prepubertal, pubertal ve erişkin ratlarda şok dalgalarının over, tuba ve uterusa etkileri
- Tez No: 98972
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Distal üreterin dişi üreme sistemi ile yalan komşuluğu nedeniyle üreter alt uç taşlarının tedavisinde uygulanan şok dalgalarının prepubertal, pubertal ve erişkin ratlarda over, tuba uterina ve uterus üzerine erken ve geç dönem etkileri araştırıldı. Prepubertal, pubertal ve erişkin 25'er dişi wistar ratın sol over çevresindeki yağ dokusuna laparatomi ile radyoopak liga-klip yerleştirildi. Her yaş grubundan 5 'er rat kontrol olarak alındı. Her gruptan 10'ar rata 1000 ve 2000 şok dalgası spark gap enerji kaynaklı membran iletim sistemli Stonelith litotriptör ile verildi. Bin ve 2000 şok dalgası verilen ratlann yansı 3 gün, diğerleri ise 28 gün sonra sakrifiye edilerek over, tuba ve uteruslan makroskopik ve histopatolojik olarak incelendi. Şok dalgasından 3 gün sonra her 3 grubun överlerinde saptanan subkapsüler kanama ve konjesyon, tuba uterinalarda saptanan ödem, konjesyon ve inflamasyon, uteruslannda saptanan konjesyon oranlan kontrol grubundan yüksekti. Yirmi sekiz gün sonra bu bulgulann azaldığı yada kaybolduğu görüldü. Her 3 yaş grubunda da şok dalgasından 3 ve 28 gün sonra överlerde saptanan atrezik folikül sayısı kontrol grubundan farklı değildi. Prepubertal dönemde şok dalgalarının oluşturduğu over, tuba uterina ve uterustaki histopatolojik değişikliklerin puberte sonrasına taşınmadığı görüldü. Üreter alt uç taşlanmn şok dalga ile tedavisi sırasında kadın genital organlannda oluşan histopatolojik değişikliklerin kalıcı olmadığı, puberte öncesi üreter alt uç taşlanmn tedavisinde SWL nin güvenli kullanılabileceği sonucuna vanldı. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ürolitiazis, şok dalga litotripsi, over, tuba uterina, histopatoloji VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since distal ureter has an anatomical relationship with female genital organs, both the short and the long term effects of extracorporeal shock waves (ESWL) for the lower ureteral stones on ovary, fallopian tubes and uterus were investigated in prepubertal, pubertal and adult rats. The adipose tissues surronding the left ovary were labeled with a radioopac liga-clip via laparatomy in 25 prepubertal, 25 pubertal and 25 adult rats. Five rats in each group were taken as controls and 20 rats received shock waves (10 of them 1000 shocks, 10 of them 2000 shocks from spark gap energy system). Half of the rats in each group were sacrificed three days after and the remanining rats were sacrificed 28 days after the shock wave application in for histopathologic examination of the ovary, fallopian tubes and uteruses. Three days after ESWL the rates of subcapsular haemorrhages and congestion in ovaries, edema, congestion and inflammation in tubas and congestion in uteruses of the three groups were higher than those control groups. After 28 days, these findings were likely to be dissapeared or diminished. In each of the three groups, either after 3 or 28 days, there were no differences in the number of atretic follicles in the ovaries when compared with control groups. It has been observed that ESWL-induced histopathological changes in fallopian tubes and uterus in pubertal rats was not carried through the postpubertal period. We have concluded that histopathological changes in female genital organs induced by ESWL treatment to the lower end of the ureter are not permanent and ESWL can be used safely in treatment of stones in the lower end of the ureter in prepubertal girls. KEYWORDS. Urinary calculi, lithotripsy, ovary, fallopian tubes, bistopathology. vn