İntraüreteral papaverin uygulaması ile oluşturulan farmakolojik
- Tez No: 98971
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
BÖLÜM : 6- ÖZET Üreterorenoskopi işlemi öncesi ureter orifisi ve intramural üreterin dilatasyonu önerilmekte ve dilatasyon için en sık koni uçlu metal bujiler ve balon diktatörler kullanılmaktadır. Bu çalışmada üreter orifisine yerleştirilen Swan-Ganz kateteri ile intraluminal papaverin uygulamasının üreter dilatasyonu üzerine etkileri incelendi. Kliniğimizde elektif endoürolojik cerrahi uygulanan ve toplayıcı sistemlerinde patoloji olmayan 20 hastanın girişim öncesi sistoskopi sırasında, sağ üretere 240 mg (8cc) papaverin HC1 + iopamidol (2cc), aym anda sol üretere de serum fizyolojik (8cc) + iopamidol (2cc) karışımı 5 saniyede yavaşça verildi. Her iki üreterde madde verildikten hemen sonra, 5., ve 10. dakikalarda floroskopik olarak iki taraf üreterin 37çaplan ve intraluminal basınç değerleri ölçüldü. Papaverin verilmeyen taraf ve verilen tarafın basınç ve çap değişimleri karşılaştırıldı. Papaverin verilen üreterde 5. ve 10.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Prior to ureterorenoscopy procedures, dilation of ureteral orifice and intramural ureter is recommended. Cone tip metallic bougies and balloon dilators are frequently used for this purpose. In the present study, dilating effect of intraluminal papaverine administered through a Swan-Ganz catheter placed in the ureteral orifis has been studied. Twenty patients undergoing elective endourologic surgery, having normal collecting systems, were included. To the right ureter, 240 mg papaverine (8cc) + iopamidol (2cc) and to the left 8cc physiological saline + 2cc iopamidol were administered simultaneously within 5 seconds. Following the administration of 39radioopaque materials into both ureters, fluoroscopic ureteral diameters and intraluminal pressures were measured at zero, 5th and 10th minutes. The results were compared for diameter and pressure changes in the papaverine administered and control sides.