Mesane tümörü: 1986-1999 yılları arasındaki olguların analizi
- Tez No: 98973
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp fakültesi Üroloji Anabilim Dalında 1986-1999 yılları arasında mesane tümörü tanısı konulan toplam 591 olgu retrospektif olarak incelendi. Yaş ortalaması 61.61± 0.47 olan ve erkek/kadın oranı 6.7/1 olarak bulunan olguların %96.31'ini transizyonel hücreli karsinomlar oluşturuyordu. Olguların %43.82'sinin klinik kayıtları mevcut olup %90.35'inde hematüri, %62.55'inde sigara içme öyküsü vardı. Görüntüleme yöntemi olarak olguların %78'inde İVP, %58'inde ultrasonografik inceleme ve %45'inde de BT'ye başvurulmuştu. Olguların %48.26'sı yüzeyel, %39.38'i lokal infiltratif ve %12.36'sı da metastatik idi. Uygulanan tedavi yöntemleri evrelere ve yıllara göre değişiklik göstermekteydi. Olguların ortalama izlem süresi 2.03 yıl olarak bulundu. Yüzeyel mesane tümörlerinde 5 yıllık sağkalım oranı %84 olarak bulunurken, infiltratif mesane tümörlerinde 3 yıllık sağkalım oranı %17, metastatik mesane tümörlerinde 3 yıllık sağkalım oranı %31 olarak bulundu. ANAHTAR KELİMELER: Mesane tümörü, hematüri, transizyonel hücreli karsinom, intravenöz pyelografı, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A total of 591 cases who were diagnosed as bladder tumor at the Department of Urology Ondokuz Mayıs University School of Medicine between 1986 and 1999 are evaluated retrospectively. Their mean age was found as 61.61 and male/female ratio was found as 6.7/1. Histopathologically 96.31% of them were transitional cell carcinoma. Clinical recordings were present in 43.82% of the cases. Hematuria was noted on 90.35% of them. Smoking was present in 62.55% of the cases. As imaging methods; IVP was used in 78%, ultrasonographic examination in 58% and CT in 45% of the cases. Initial stages of the cases were superficial in 48.26%, local infiltrative in 39.38% and metastatic in 12.36%. Treatment modalities were different in type according to the stages and years. Mean follow-up time was found as 2.03 years. Five-year survival rate for superficial tumors was 84%, 3-year survival rates for local infiltrative tumors was 17% and for metastatic tumors was 31%. KEYWORDS: Bladder tumor, hematuria, transitional cell carcinoma, intravenous urography, ultrasonography, computed tomography VII