Tiroid bezi vaskülarizasyonunun kantitatif değerlendirilmesi ve ''Mikrovasküler Akım Görüntüleme' Yöntemi ile elde edilen vasküler indeks değerinin tirotoksikoz ile seyreden diffüz tiroid hastalıklarının ayırıcı tanısındaki yeri
- Tez No: 989731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİ NUR CERİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Endocrinology and Metabolic Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Graves hastalığı ve subakut tiroidit tedavi ve prognozları farklı iki tirotoksikoz nedenidir. Tirotoksikoz ayırıcı tanısında ultrasonografi tamamlayıcı tetkik olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Mikrovasküler akım görüntüleme tekniği enflamatuvar süreçlerde vaskülarizasyon değerlendirilmesinde daha yüksek duyarlılıkla görüntüleme ve kantitatif değerlendirme sağlayan yeni bir teknolojidir. Mikrovasküler akım görüntüleme ile elde edilen vasküler indeks, sinyallerin nicelleştirilmesine izin veren otomatik uygulama ile ROİ (region of interest) içindeki renkli piksellerin (kan akımı) tüm piksellere (hem renkli hem de grinin toplam sayısı) oranını belirleyerek doku içindeki kan akımı oranını ölçer. Bu tez çalışmasında tirotoksikoz klinik ve laboratuvar bulguları olan, Graves hastalığı ve subakut tiroidit tanısı alan vakalarda ve sağlıklı kontrol grubunda mikrovasküler akım görüntüleme yöntemi ile ölçülen Vİ değerlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 86 olgu (28 Graves hastalığı, 28 subakut tiroidit ve 30 kontrol grubu) dahil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri; sT3, sT4, TSH, TRAb, ESR, CRP değerleri kaydedilmiştir. Olguların tiroid bezi ultrasonografi incelemelerinde, tiroid bezi boyutları ölçümünün ardından, aynı transdüser ile her iki lobda ayrı ayrı transvers ve longitudinal akslarda MAG ile Vİ değerleri ölçülmüştür. İstatistiksel yöntem olarak tiroid bezi hacmi ve Vİ değeri ile yaş, BMI ve laboratuvar sonuçları arasındaki korelasyon Pearson ve Spearman's korelasyon katsayısı testleri ile hesaplanmıştır. Graves hastalığını subakut tiroiditten ayırt etmekte mikrovasküler akım görüntülemenin tanısal performansını araştırmak için ROC (Receiver operating characteristic) eğrisi analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, her iki hasta grubunda da ortalama tiroid bezi hacmi ve Vİ değerleri kontrol grubuna kıyasla istatistiki açıdan anlamlı yüksek olarak saptanmıştır. Graves hastalığı ve subakut tiroidit vaka grupları karşılaştırıldığında, ortalama Vİ değeri, Graves hastalığı tanılı grupta istatistiki açıdan anlamlı olarak daha yüksektir. Graves hastalığının subakut tiroiditten ayırıcı tanısında; Vİ için %26,31'lik bir optimum cut-off değeri ile ulaşılan %88 sensitivite ve %92 spesifite dikkat çekici olup Graves hastalığı ve subakut tiroidit ayırıcı tanısında MAG ile elde edilen Vİ değerinin katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Graves' disease and subacute thyroiditis are two causes of thyrotoxicosis with different treatments and prognosis. Ultrasonography is frequently used as a complementary tool in the differential diagnosis of thyrotoxicosis. Microvascular flow imaging is a new technology that provides higher sensitivity and quantitative evaluation of vascularization during inflammatory processes. The vascular index obtained by microvascular flow imaging measures the rate of blood flow in the tissue by determining the ratio of colored pixels (blood flow) to all pixels (total number of both colored and gray) in the ROI (region of interest) with an automatic application. In this study, it was aimed to compare the vascular index values measured by the microvascular flow imaging method in cases with Graves' disease, subacute thyroiditis, and in healthy control groups. 86 cases (28 Graves' disease, 28 subacute thyroiditis, and 30 control group) were included in the study. Age, gender, BMI, fT3, fT4, TSH, TRAb, ESR, and CRP values were recorded. During the thyroid gland ultrasonography examinations, after measuring the thyroid gland dimensions, vascular index values were measured in the transverse and longitudinal axes separately in both lobes with the same transducer. As a statistical method, the correlation between vascular index value, age, BMI, and laboratory results was calculated by Pearson and Spearman's correlation coefficient tests. ROC (Receiver operating characteristic) curve analysis was performed to investigate the diagnostic performance of microvascular flow imaging in differentiating Graves' disease from subacute thyroiditis. In conclusion, mean thyroid gland volume and vascular index values were significantly higher in both disease groups than in the control group. The mean vascular index value was higher in the group with Graves' disease compared to the subacute thyroiditis. Remarkably, 88% sensitivity and 92% specificity were achieved with an optimum cut-off value of 26.31% for vascular index in the differential diagnosis of Graves' disease and subacute thyroiditis. As a result, the vascular index value obtained by microvascular flow imaging may contribute to the differential diagnosis of Graves' disease and subacute thyroiditis.