Trigeminal nevralji etiyolojisinde petröz apeks ve meckel cave varyasyonlarının yeri
The role of petrous apex and meckel's cave variations in the etiology of trigeminal neuralgia
  1. Tez No: 989730
  2. Yazar: NEŞE CANSET YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMETULLAH CİNDİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Trigeminal nevraljili hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubunun temporal MRG incelemelerinde meckel cave morfolojisinin ve petröz apeks düzeyinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza TGN'si olan 93 hasta ve başka bir nedenle temporal MRG çekilen 253 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubunda bilateral meckel cave boyutları, petröz apeks yükseklikleri ve TG sinirin girim düzeyi açılanması ölçülmüştür. Bu parametreler; TGN ve kontrol grubu arasında, vasküler basısı olmayan TGN grubu ve kontrol grubu arasında karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu parametreler tüm grupların sağ ve sol tarafları arasında karşılaştırılılmştır. Bulgular: Yapılan ölçümlerde, TGN olan ve olmayan kontrol grubu karşılaştırıldığında meckel cave sol KK, sağ TR, sol TR, sağ AP, sol AP (p<0,05) ve bilateral açı değerlerinde (p<0,01) anlamlı fark saptanmıştır. Vasküler basısı olmayan TGN grubunda sol meckel cave KK boyutunda (p=0,04), sağ AP boyutunda (p=0,005), sol TR boyutunda (p=0,05) ve bilateral açılanma değerlerinde (p<0,001) anlamlı fark saptanmıştır. Vasküler basısı olmayan TGN ile kontrol grubu karşılaştırıldığında sağ meckel cave AP boyutları arasında( p=0,005), ve bilateral açı değerlerinde anlamlı fark (p<0,001) saptanmıştır. Vasküler basısı olmayan TGN grubu ile kontrol grubunun kendi içlerinde sağ ve sol meckel cave boyutları ve açıları karşılaştırıldığında; TGN grubunda sağ ve sol meckel cave KK boyutunda(p=0,018), TR boyutunda (p=0,025) ve açı değerlerinde (p=0,03) anlamlı fark saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda; petröz apeks bölgesi ve meckel cave'in morfolojisi MRG ile değerlendirilmiş olup; idiopatik TGN'li hastalarda meckel cave'leri arasında asimetrinin daha yaygın olduğu ve meckel cave girim düzeyinde TG sinirin daha dar açıyla seyrettiğini saptadık. Bulguların; idiyopatik TGN'nin patofizyolojik mekanizmasını daha net aydınlatarak, gelecekte geliştirilebilecek tedavi yöntemlerine anlamlı katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the meckel cave morphology and petrous apex level in temporal MRI examinations of the patient group with trigeminal neuralgia and the healthy control group. Materials and Methods: 93 patients with TGN and 253 healthy controls who underwent temporal MRI for another reason were included in our study. Bilateral meckel cave dimensions, petrous apex heights and angulation of the TG nerve were measured in the patient and control groups. These parameters were compared between TGN and control groups, the TGN group without vascular compression and the control group. In addition, these parameters were compared between the right and left sides of all groups. Results: In the measurements, when the control group with and without TGN was compared, a significant difference was found in the values of meckel cave left CC (craniocaudal) height, right TR (transvers) dimension, left TR dimension, right AP (anteroposterior) dimension, left AP dimension (p<0.05) and bilateral petrous apex angle values (p<0.01). In the TGN group without vascular compression, a significant difference was found in left meckel cave CC size (p=0.04), right AP dimension (p=0.005), left TR dimension (p=0.05) and bilateral angulation values (p<0.001). When TGN without vascular compression was compared with the control group, a significant difference was found between the AP dimensions of the right meckel cave (p=0.005) and bilateral angle values (p<0.001). When the right and left meckel cave sizes and angles of the TGN group without vascular compression and the control group were compared; A significant difference was found between the right and left meckel cave CC dimension (p=0.018), TR dimension (p=0.025) and angle values (p=0.03) in the TGN group. Conclusion: In our study, the petrous apex region and the morphology of the meckel cave were evaluated with MRI. We found that asymmetry between Meckel's caves is more common in patients with idiopathic TGN and that the TG nerve travels with a narrower angle at the level of meckel's cave entrance. We think that findings may be useful by clarifying the pathophysiological mechanism of idiopathic TGN, it may make a significant contribution to the treatment methods that can be developed in the future.