Biyogaz tesisi katı atıklarının toprağın agregasyon özellikleri ve bazı organik karbon formlarına etkisi
Effect of biogas plant solid wastes on soil aggregation properties and some organic carbon forms
  1. Tez No: 989768
  2. Yazar: ÖZÜM RIZA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemiz topraklarının en önemli sorunlarından biri organik madde yetersizliğidir. Toprakta organik madde miktarını artırmak için seçilecek yollardan biri de topraklarda problem yaratmayacak organik atıkların toprağa ilave edilmesidir. Bu çalışmanın amacı biyogaz işletmesi katı atıklarının toprağa ilavesinin, toprağın bazı agregasyon özellikleri ve organik karbon formları üzerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada, Aksaray ve Afyon illerinden temin edilen iki farklı atık, %0, %1, %2, %3 ve %4 oranlarında toprakla karıştırılmış ve karışımlar tarla kapasitesinin %70'i oranında nemlendirilerek 25 °C'de 90 gün süreyle laboratuvar şartlarında inkübasyona tabi tutulmuşlardır. İnkübasyon denemesi, faktöriyel düzende tesadüf parselleri deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. İnkübasyon sonrası karışımlarda, organik karbon, mikro organik karbon, makro organik karbon, pH, EC, agregat stabilitesi, farklı nem tansiyonlarında (pF 0, pF 1.7, pF 2.54, pF 4.2) su tutma ve hidrolik iletkenlik değerleri saptanmıştır. Elde edilen bulgulara göre ilave edilen atıklar topraklarda organik karbon, mikro agregatlarda organik karbon, makro agregatlarda organik karbon, pH, EC, agregat stabilitesi, pF0 ve pF1.7 de tutulan su miktarları ile hidrolik iletkenlik değerlerinde istatistiksel olarak (P<0.05) önemli farklılıklara neden olmuştur. Çalışmada genel olarak dozların karışımlar üzerindeki etkisinin materyallerden daha fazla olduğu görülmüştür. Ayrıca artan doz miktarlarının karışımlardaki etkisinin fiziksel özelliklerden ziyade kimyasal özelliklerde daha fazla olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar biyogaz işletmesi katı atıklarının toprağa ilavesinin olumlu etkilere sahip olduğunu, dolayısıyla tarımsal üretimde toprak iyileştirici olarak kullanımlarının umut verici olduğunu göstermektedir. Gelecek yıllarda söz konusu atıkların uzun vadeli ve düzenli uygulanmalarının, toprak karakteristiklerini ve organik madde dönüşüm süreçlerini nasıl etkilediğini anlamak için yeni çalışmalara ihtiyaç olacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the major challenges affecting soils in our country is the deficiency of organic matter. A viable approach to enhance the organic matter content in soils involves the incorporation of waste materials that do not pose environmental or agronomic risks. The objective of this study was to evaluate the effects of adding biogas plant solid wastes to soil on some soil aggregation properties and organic carbon forms. In this study, two different wastes obtained from the provinces of Aksaray and Afyon were mixed at 0%, 1%, 2%, 3%, and 4%. The mixtures were moistened to 70% of field capacity and incubated at 25°C for 90 days under laboratory conditions. The incubation experiment was conducted in a factorial randomized plot design with four replications. After incubation period, total organic carbon, organic carbon in micro aggregates, organic carbon in macro aggregates pH, EC, aggregate stability, water retention at different moisture tensions (pF 0, pF 1.7, pF 2.5 4, and pF 4.2) and hydraulic conductivity values were determined in the mixtures. The findings indicated that the added wastes caused statistically significant differences (P<0.05) in total soil organic carbon, organic carbon in micro aggregates, organic carbon in macro aggregates, pH, EC, aggregate stability, water retention at pF 0 and pF 1.7, and hydraulic conductivity. Overall, the influence of application rates appeared to be more pronounced than the differences between waste types. Moreover, the effects of increasing application doses were found to be more significant in chemical properties compared to physical properties. The results indicate that the addition of biogas plant solid wastes to soil has positive effects, thus indicating its potential as a promising soil amendment for agricultural use. In the coming years, new studies will be needed to understand how long-term and regular application of these wastes affects soil characteristics and organic matter transformation processes.