Korozif ortama maruz karbon nanofiber takviyeli karbon elyaf nanokompozitlerin işlenebilirliğinin ve delaminasyon hasarının görüntü işleme teknikleri ile incelenmesi
Investigation of machinability and delamination damage of carbon nanofiber reinforced carbon fiber nanocomposites exposed to corrosive environment with image processing techniques
  1. Tez No: 989776
  2. Yazar: AHMET CAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, karbon/epoksi (CFRP) ve CNF (karbon nanofiber) takviyeli karbon/epoksi kompozitlerin çekme, üç nokta eğme ve delme davranışları HCl (asidik) ve NaOH (bazik) ortamlara maruz bırakılmalarının ardından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Delme işlemleri, 2500-3000-3500 dev/dak iş mili devirlerinde ve 110–550 mm/dak ilerleme hızlarında, 5 mm TiN kaplı karbür matkap ucu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çıkış tarafındaki hasar, mikroskopi ve görüntü işleme ile elde edilen delaminasyon faktörü (Fd) ve düzeltilmiş delaminasyon faktörü (Fda) ile nicel olarak değerlendirilmiştir. Korozif ortamlar hem mekanik performansı hem de işlenebilirliği önemli ölçüde etkilemiştir: Çekme ve üç nokta eğme deneylerinden elde edilen sonuçlara göre, dayanıma bağlı en yüksek kuvvetler sırasıyla korozyona maruz kalmamış numunelerde, HCl ortamına maruz kalmış numunelerde ve NaOH ortamına maruz kalmış numunelerde elde edilmiştir. Ayrıca CNF takviyesi ile birlikte, tüm numunelerde aynı koşullar altında kuvvet artışları gerçekleşmiştir. Delme sırasında en düşük Fd/Fda değerleri 3500 dev/dak-110 mm/dak koşulunda, en yüksek değerler ise 2500 dev/dak-550 mm/dak koşulunda elde edilmiştir. Kritik koşul olan NaOH ortamı ve 550 mm/dak-2500 dev/dak kombinasyonunda, Fda takviyesiz numunede 1,126 iken CNF takviyeli numunede 1,054'e düşmüş ve yaklaşık %6-7'lik mutlak bir iyileşme sağlanmıştır. Bu kazanım, bariyer/tortuozite etkileri ile çatlak saptırma/köprüleme mekanizmalarını yansıtmakta ve delaminasyonu daha stabil, delme parametrelerine daha az duyarlı bir rejime kaydırmaktadır. Çalışma, asit/baz korozyonunun delme/mikroyapı etkileşimini tek çatı altında ilişkilendirerek çevresel koşullara özgü proses pencereleri için pratik bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the tensile, three-point bending, and drilling behaviors of carbon/epoxy (CFRP) and CNF (carbon nanofiber)-reinforced carbon/epoxy composites were comparatively examined after exposure to HCl (acidic) and NaOH (basic) environments. Drilling operations were performed using a 5 mm TiN-coated carbide drill at spindle speeds of 2500, 3000, and 3500 rpm and feed rates of 110-550 mm/min. Exit-side damage was quantitatively evaluated using the delamination factor (Fd) and corrected delamination factor (Fda), obtained through microscopy and image processing. Corrosive environments significantly affected both mechanical performance and machinability. According to the tensile and three-point bending results, the highest forces depending on the strength were obtained in the non-corroded specimens, followed by those exposed to HCl and NaOH, respectively. Furthermore, CNF reinforcement led to increases in forces in all specimens under same conditions. During drilling, the lowest Fd/Fda values were observed at 3500 rpm-110 mm/min, while the highest values occurred at 2500 rpm-550 mm/min. Under the critical condition of NaOH exposure combined with 550 mm/min-2500 rpm, the Fda value decreased from 1.126 in the unreinforced specimen to 1.054 in the CNF-reinforced specimen, and an absolute improvement of approximately 6-7% was achieved. This improvement reflects barrier/tortuosity effects and crack deflection/bridging mechanisms, shifting delamination toward a more stable regime that is less sensitive to drilling parameters.The study presents a practical framework for environment-specific process windows by unifying the interaction between acid/base corrosion, microstructural behavior, and drilling response.