Bazı uyuşturucu maddeler üzerine sübstitüentlerin spektroskopik ve elektronik etkilerinin teorik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of spectroscopic and electronic effects of substituents on some narcotic substitutions by theoretical methods
  1. Tez No: 989775
  2. Yazar: ENİS CAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BURAK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, amfetamin ve metamfetamin yapılarının çeşitli analogları kuantum kimyasal yöntemler kullanılarak modellenmiş ve detaylı analizleri gerçekleştirilmiştir. Literatür değerlendirmesi sonucu uygun sonuçlar veren yöntemler titizlikle seçilmiş. İlgili yapıların yapıların optimizasyonları, frekans hesaplamaları, moleküler orbital analizleri ve spektroskopik karakterizasyonları uygun seviyelerde yapılmıştır. Yapıların en kararlı konformasyonları birer minimum olarak elde edilmiştir. Azot ve fosfor atomlarının yer aldığı farklı sübstitüe edilmiş türevler üzerinden en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO) ve en düşük dolu olmayan moleküler orbital (LUMO) orbitallerinin ve moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) dağılımlarının analizleri gerçekleştirilmiş. Böylelikle elektron yoğunluğu dağılımları ve moleküllerin reaktif bölgeleri belirlenmiştir. Diğer taraftan fourier dönüşümlü kızılötesi (FT-IR), ¹H-NMR ve UV-Vis spektroskopileri için teorik veriler, deneysel literatür sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve yüksek düzeyde uyum gözlemlenmiştir. FT-IR analizlerinde, fosfor içeren analoglarda C-P bağlarına ait karakteristik pikler daha düşük frekanslarda gözlemlenmiştir. ¹H-NMR hesaplamalarında ise yine azot ve fosfor varlığının kombinasyona bağlı olarak hidrojen atomlarının kimyasal kaymalarında belirgin etkiler yarattığı belirlenmiştir. Zamana Bağlı Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (TD-DFT) hesaplamaları ile UV-Vis spektrumları değerlendirilmiş, aromatik halkalara ait absorpsiyon bantlarında yapısal değişimlere bağlı olarak dramatik olmasada çeşitli kaymalar gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ile bazı amfetamin ve metamfetamin benzeri bileşiklerin yapısal ve elektronik özelliklerinin teorik yöntemlerle başarılı bir şekilde modellenebildiği gösterilmiş. Bu yaklaşım, özellikle adli kimya ve farmasötik araştırmalar gibi alanlarda, yeni ve potansiyel olarak zararlı bileşiklerin deneysel sentezine gerek kalmadan ileri teoknoloji yöntemler kullanılarak (Kuantum kimyasal hesaplamalar) teorik düzeyde tanımlanmasına olanak sağlamakta ve kuantum kimyasal hesaplamaların öngörüsel gücünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, various analogs of amphetamine and methamphetamine structures were modeled using quantum chemical methods, and their detailed analyses were conducted. Based on a comprehensive review of the literature, computational methods that provide reliable and consistent results were carefully selected. Structural optimizations, frequency calculations, molecular orbital analyses, and spectroscopic characterizations of the related compounds were carried out at appropriate theoretical levels. The most stable conformations of the molecules were successfully identified as minima on their potential energy surfaces. Analyses of HOMO-LUMO orbitals and molecular electrostatic potential (MEP) distributions were performed for various substituted derivatives containing nitrogen and phosphorus atoms, allowing for the determination of electron density distributions and reactive regions within the molecules. Furthermore, theoretical data obtained for FT-IR, ¹H-NMR, and UV-Vis spectroscopies were compared with experimental literature values, demonstrating a high level of consistency. In FT-IR analyses, characteristic peaks corresponding to C–P bonds in phosphorus-containing analogs were observed at lower frequencies. In ¹H-NMR calculations, the presence and combination of nitrogen and phosphorus atoms were found to significantly influence the chemical shifts of hydrogen atoms. UV-Vis spectra were evaluated using TD-DFT calculations, and although no dramatic changes were observed, structural modifications led to noticeable shifts in the absorption bands associated with aromatic rings. In conclusion, this study demonstrated that the structural and electronic properties of certain amphetamine and methamphetamine analogs can be effectively modeled using theoretical approaches. This methodology allows for the theoretical identification of novel and potentially harmful compounds without the need for experimental synthesis, particularly in fields such as forensic chemistry and pharmaceutical research. It also highlights the predictive power and practical value of quantum chemical calculations as an advanced technological tool in molecular characterization.