Malzeme öz değerleri ile tasarlama potansiyelleri: Zumthor yapıları üzerinden inceleme
Design potentials with material essence values: Study on zumthor buildings
  1. Tez No: 989777
  2. Yazar: AKIN KIVANÇ KAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
İç mekân önemli tasarım değeri malzeme, öz değerleri temelinden ele alındığında, tasarım sürecine etki etmekte ve önemli tasarım potansiyelleri oluşturmaktadır. Bu çalışma malzemeyi öz değerleri temelinden anlayarak, malzeme ile tasarlama eylemi ile ele alınan yaklaşımların tasarım süreci içerisindeki potansiyellerini anlamayı ve tasarım süreci için yeni bir tasarım metodu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusuda, kapsam dahilinde malzemenin öz değerlerine dair tarihte ortaya koyulmuş olan ve klasik modern ve modern sonrası dönemin, dolayısıyla güncel tasarım malzemesi yaklaşımlarına temelinden etki etmiş kuramcılardan John Ruskin, Viollet Le Duc, Gottfried Semper ve Adolf Loos'un malzemeye dair kuramları incelenmiştir. Elde edilen verilerin klasik modern dönem ve modern sonrası dönem içerisinde payı ortaya çıkartılmıştır. Bu verilerin sağladığı birikim ile malzeme öz değerlerini temel alıp, bütün tasarım sürecini bu temelden yöneten ve malzeme ile tasarlayan tasarımcı Peter Zumthor'un yapıları kapsam dahilinde belirlenmiştir. Tasarımcının olgunluk dönemi olarak adlandırdığı 1985-2013 yılları arası ele aldığı 41 yapısı incelenmiştir. İncelenen 41 yapı arasında malzemenin tasarım fikri ile ilişkilendiği ve bu sayede malzemenin bütün tasarım safhalarına etki ettiği ve bu sayede malzemenin bütün tasarım potansiyellerinin ortaya çıkartılabildiği üç yapısı olan Leis Evleri (Oberhus Yapısı), Therme Vals ve Bruder Klaus Şapeli yapısı analizi yapılacak yapılar olarak kapsam dahilinde ele alınmıştır. Çalışma bu bağlamda söylem ve eylem analizi olarak iki temel safha üzerinden yöntemini tanımlamaktadır. Söylem bölümü ele alınan kuramcıların malzemeye dair kuramlarını ve literatürde konuya dair görüşleri ve ele alınan tasarımcının malzemeye dair ifadelerinin analiz edildiği bölümdür. Eylem bölümü ise, kollektif vaka analizi bölümünüğ temsil etmektedir. Bu bölümde kapsam dahilinde belirlenen üç yapının analiz edildiği bölümdür. Araştırmanın ortaya sunduğu bulgular, malzemenin öz değerleri temelinde ele alındığında, iz ve imge yaklaşımları ile ele alınabildiği ve bu yaklaşımın tasarım temel fikri ile ilişki kurabildiğini göstermektedir. Tasarımın temel fikri ile bu bağlamda ilişki kuran malzeme, tasarım sürecinin başlangıç noktasına konumlandığı, malzemenin sağladığı duyusal veriler ile atmosfer kararlarının oluşturulmasında etkin role sahip olduğunu, tasarımın ilk arketiplerini oluşturup, tasarım genel formunun belirlenmesini sağladığı, plan ve kesit organizasyonlarının oluşturulmasına temel görevi gördüğü ve detay çözümlerinin oluşturulmasında doğrudan ve dolaylı etki edebilme potansiyellerinin olduğu, tasarım süreci içerisinde kollektif tasarım safhaları oluşturduğu ve süreci başlangıcından sonucuna kadar bütüncül bir tasarı eylemi çerçevesinde ele aldırıp tamamlandırma potansiyellerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When interior spaces are approached based on the essential values of materials, which are important design elements, they influence the design process and create significant design potentials. This study aims to understand the potential of approaches that address the act of designing with materials within the design process by understanding materials based on their essential values, and to propose a new design method for the design process. To this end, the theories on materials by John Ruskin, Viollet Le Duc, Gottfried Semper, and Adolf Loos, who have fundamentally influenced contemporary design material approaches from the classical modern and post-modern periods, were examined within the scope of the study. The contribution of the obtained data to the classical modern and post-modern periods was revealed. Using the accumulated data provided by these materials as a basis, the structures of designer Peter Zumthor, who manages the entire design process from this foundation and designs with materials, have been identified within the scope of this study. Forty-one structures designed by the architect between 1985 and 2013, a period he refers to as his mature period, were examined. Among the 41 structures examined, three structures where the material is linked to the design idea, thereby influencing all stages of the design and revealing the full design potential of the material, namely the Leis Houses (Oberhus Structure), Therme Vals, and Bruder Klaus Chapel, have been selected for analysis within the scope of this study. In this context, the study defines its methodology through two main phases: discourse and action analysis. The discourse section analyzes the theories of the theorists on the material, the ideas on the subject in the literature, and the statements of the designer on the material. The action section represents the collective case analysis section. This section analyzes the three structures identified within the scope. The findings presented by the research show that when approached based on the essential values of the material, it can be addressed using trace and image approaches, and that this approach can be related to the fundamental idea of design. In this context, the material that relates to the fundamental idea of design is positioned at the starting point of the design process, plays an active role in creating atmospheric decisions with the sensory data provided by the material, it creates the first archetypes of the design and determines the general form of the design, it serves as the basis for the creation of plan and section organizations, and it has the potential to directly and indirectly influence the creation of detail solutions. It has been concluded that it creates collective design phases within the design process and has the potential to frame and complete the process from start to finish within the framework of a holistic design action.