Prediction of elasto-plastic deformations in deep excavations using finite element method
Derin kazılardaki elastik-plastik deformasyonların sonlu elemanlar yöntemi ile tahmini
- Tez No: 76470
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sık yerleşim alanlarındaki bodrum katlan ve yeraltı demiryolu istasyonları inşaasında, özellikle de yeraltı endüstriyel yapılarında (yeraltı seviyesinin altındaki pompalama istasyonu ve ambarlar gibi) derin açık kazılara giderek daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bodrumlar daha derine doğru inşa edildikçe ve yapılardaki gelişmelerle daha geniş alanlar kaplandıkça çökme sorunları, kabarma ve yatay toprak hareketleri öncelikli konuma gelmektedir. Genellikle, dikey çeperli açık kazılar yanal desteklemeye ihtiyaç duyarlar; eğer proje istinat duvarla desteklenmiş veya kendini destekleyebilen silindirik yapı şeklinde tasarlanmış ise destekleme elemanına ihtiyaç duyulmayabilir. Yapı inşaatlarından doğan etkiler komşu yapılar, özellikle de büyük binalar için çok önemli bir hale gelmiştir. Çevredeki binalar, caddeler mutlaka kazıdan doğabilecek deformasyonlara ve hasarlara karşı korunmalı ve desteklenmelidir. Derin kazılarda bulunan kum, kil, grovak ve potasyumlu kayadaki bu tip deformasyonlann analizi için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Yanal duvar ötelenme ve toprak yüzeyi oturma değerleri kum ve kaya için kabul edilebilir aralıklar içinde kalmıştır, ama kil ve grovak için değerler çok yüksektir. Kil ve grovaklardaki derin kazılar muhakkak uygun bir yöntemle desteklenmeli ve önlenemeyen deformasyon değerlerini azaltabilmek için radikal değişikliklere (zemin iyileştirme gibi) başvurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Deep open excavations are required more frequently for basements and underground railway stations in densely built up areas, and remarkably for industrial installations below ground level like pumping stations and bulk storage spaces. As basements are built to greater depths and building developments occupy greater plan areas, the problems of subsidence, heave and horizontal soil movement themselves become priorities. In general, open excavation with vertical sides need lateral supports unless the design provides for a free cantilever construction of the retaining walls or relies on the self- supporting arching effect of a cylindrical structure in plan. The effect of foundation construction on existing nearby structures is an important problem facing most major building projects. Adjacent utilities, streets and buildings must be protected and supported against the displacements and damages caused by the excavation. The finite element method (FEM) is performed to analyze such deformations for sand, clay, greywacke and potash type of rock layers in deep excavations. Lateral wall displacement and ground surface settlement values for sand and potash are in the ranges of acceptable values, but values for clay and greywacke are quite high. The deep excavations in clays and greywackes must be supported properly and radical alterations (such as soil improvement) must be used to reduce the deformations under inevitable values.