Kentsel yeşil alanların, çalışanların psikolojik iyi oluşları ve mutlulukları üzerindeki etkisi (Batman merkez örneği)
The effects of urban green spaces on employees' psychological well-being and happiness: A case study of Batman city
  1. Tez No: 989825
  2. Yazar: ABDULLAH SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Psikoloji, Urban and Regional Planning, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması ile çalışanların bedensel, psikolojik ve sosyal iyilik durumlarını en üst düzeye ulaştırmak, bu düzeyde sürdürmek ve çalışma koşulları yüzünden sağlıklarının bozulmasını önlemek amacıyla kentsel yeşil alanların çalışanların psikolojik iyi oluşları ve mutlulukları üzerindeki etkilerinin Batman kent merkezindeki kamu, özel ve serbest meslek sektöründe çalışan 336 kişi ile yapılan anket ile örneklendirilmiştir. Psikolojik iyi oluş düzeylerinin mutluluk üzerindeki yordayıcı etkisini belirlemek amacıyla yapılan basit doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre, model istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p <.001). Katılımcıların psikolojik iyi oluş düzeyleri ile mutluluk düzeyleri arasında yapılan Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi sonucuna göre, psikolojik iyi oluş ile mutluluk arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r = 0.585, p <0.001). Psikolojik İyi Oluş ve Mutluluk ölçeklerinin iç tutarlılık düzeylerini belirlemek amacıyla katılımcılarla yapılan analizler sonucunda; Psikolojik İyi Oluş ölçeği için Cronbach's Alfa değeri 0.823, Mutluluk ölçeği için ise 0.875 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, toplumun her kesimi tarafından kullanılan kentsel yeşil alanların güvenli, erişilebilir ve sürdürülebilir bir biçimde oluşturulması, kentlerin fiziksel gelişimi açısından olduğu kadar, çalışan sağlığı açısından da stratejik bir öneme sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma kapsamında elde edilen bulgular sonucunda çalışanların psikolojik iyi oluş ve mutluluğunu arttırmak amacıyla önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to maximize employees' physical, psychological, and social well-being, to ensure the sustainability of these conditions and to prevent the deterioration of health due to working conditions. In this context, the effects of urban green spaces on employees' psychological well-being and happiness were examined through a survey conducted with 336 individuals employed in the public, private, and freelance sectors in the city center of Batman. According to the results of the simple linear regression analysis conducted to determine the predictive effect of psychological well-being on happiness, the model was found to be statistically significant (p <.001). The Pearson product–moment correlation analysis conducted to examine the relationship between participants' psychological well-being and happiness levels indicated a positive and statistically significant correlation between the two variables (r = .585, p < .001). Reliability analyses revealed that the Cronbach's alpha coefficient was .823 for the participants' Psychological Well-Being Scale and .875 for the participants' Happiness Scale, demonstrating high internal consistency for both measures. In conclusion, the findings demonstrate that the development of urban green spaces that are safe, accessible, and sustainable widely utilized by all segments of society holds strategic importance not only for the physical development of cities but also for the health and well-being of employees. Based on the results obtained within the scope of this study, several recommendations have been proposed to enhance employees' psychological well-being and happiness.