Çocuğu okul öncesine devam eden babaların, babalık tutumları ile çocukları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between fathers' parenting attitudes and their children in preschool
- Tez No: 989827
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çocuğu okul öncesi eğitime devam eden babaların çocukları ile arasındaki ilişki ile babalık tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın yöntemi nicel araştırma paradigması üzerine inşa edilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu olarak çocukları okul öncesi eğitime devam eden 3-6 yaş aralığındaki çocukların babaları amaçlı örnekleme yöntemi belirlenmiş ve buna göre 214 baba araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, Çocuk-Ebeveyn İlişki Ölçeği-Baba Formu ve babasal İşlev Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri normal dağılım göstermediği için nonparametrik analizler benimsenmiştir. Araştırmanın verilerinin analizi sonucunda çocuğu okul öncesi eğitime devam eden babaların çocuklarıyla olan ilişkileri ile babalık tutumları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu gözlenmiştir. Babaların yaşı, çalışma durumu, algılanan sosyoekonomik düzey, çocuğun yaşı ve okul öncesi eğitim süresi gibi değişkenlerin genel olarak istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi gözlemezken; babanın eğitim düzeyi, çocuğun cinsiyeti, doğum sırası, kardeş sayısı, babanın çocukla geçirdiği süre gibi değişkenlerin ise ilişkiler ve tutumlar üzerinde bazı alt ölçeklerde anlamlı farklılıklar ve ilişkiler yarattığı belirlenmiştir. Özellikle babaların şefkat düzeyi arttıkça çocuklarıyla olumlu ilişki kurma eğilimlerinin arttığı, buna karşılık baskı, eksik destek ve sınırsızlık davranışlarının ise ilişkideki uyumsuzluk ve çatışma ile pozitif yönde ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Bu sonuçlar, babalık tutumları ile çocuk-ebeveyn ilişkisi arasında ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between the relationship with their children and the fatherhood attitudes of fathers whose children continue preschool education. For this purpose, the method of the research is built on the quantitative research paradigm. In the research, the correlational survey method, one of the quantitative research methods, was adopted. As the study group of the research, fathers of children between the ages of 3-6 whose children continue preschool education were determined by purposive sampling method and accordingly, 214 fathers voluntarily participated in the research. As data collection tools in the research, a demographic information form, the Child-Parent Relationship Scale-Father Form, and the Paternal Functioning Scale were used. Since the data of the research did not show a normal distribution, non-parametric analyses were adopted. As a result of the analysis of the research data, it was observed that there are significant relationships between the relationships with their children and the fatherhood attitudes of fathers whose children continue preschool education. While variables such as the father's age, employment status, perceived socioeconomic level, child's age, and duration of preschool education were generally not observed to have a statistically significant effect; it was determined that variables such as the father's education level, the child's gender, birth order, number of siblings, and the time the father spends with the child created significant differences and relationships on some subscales regarding relationships and attitudes. Specifically, it was understood that as the compassion levels of fathers increase, their tendency to establish positive relationships with their children increases, whereas behaviors of pressure, insufficient support, and permissiveness are positively related to incompatibility and conflict in the relationship. These results reveal that there is a relationship between fatherhood attitudes and the child-parent relationship.