Türkiye ve Azerbaycan'da okul yöneticisi kadınların mutluluk durumlarını etkileyen faktörler
Factors affecting the happiness levels of female school administrators in Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 989880
  2. Yazar: JEYRAN HASHIMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okullarda görev yapan kadın yöneticilerin mutluluk düzeylerini etkileyen örgütsel ve bireysel faktörleri belirlemek ve bu faktörlerin mutluluk üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımına dayalı olgubilim (fenomenoloji) deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye ve Azerbaycan'da görev yapan ve amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 40 (20 Türkiye 20 de Azerbaycan) kadın okul yöneticisi oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi yöntemleriyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, kadın yöneticilerin okul yöneticiliğini yalnızca bir idari görev olarak değil, kişisel gelişimi destekleyen, özgüveni güçlendiren ve toplumsal katkı sağlayan bir mesleki deneyim olarak değerlendirdiklerini göstermektedir. Bununla birlikte, yoğun iş yükü, artan yönetim sorumlulukları ve ailevi yükümlülükler, özellikle evli ve çocuk sahibi kadın yöneticilerde iş-özel yaşam dengesini zorlayan temel stres kaynakları olarak öne çıkmıştır. Çalışma, kadın yöneticilerin iş doyumu ve motivasyonunu artıran başlıca yapısal unsurların; kurumsal destek mekanizmaları, adil ve şeffaf fırsat politikaları, profesyonel gelişim olanakları ve açık kariyer basamakları olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca bulgular, cinsiyet eşitliğini güçlendiren kurumsal uygulamalar ile mentorluk ve danışmanlık programlarının yaygınlaştırılmasının, kadın yöneticilerin mesleki sürdürülebilirliklerini ve genel mutluluk düzeylerini belirgin biçimde desteklediğini göstermektedir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda; bireysel etkenler, örgütsel etkenler, toplumsal etkenler, kurumsal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi, iş-aile uyumunu kolaylaştıran politikaların uygulanması ve toplumsal cinsiyet temelli önyargıların azaltılmasına yönelik çalışmaların geliştirilmesi yönünde öneriler sunulmuştur. Yönetici, Liderlik, Mutluluk
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the organizational and individual factors affecting the happiness levels of female school administrators working in schools and to analyze the effects of these factors on happiness. The study was conducted using a qualitative research approach based on the phenomenological design. The study group consists of 40 female school administrators (20 from Türkiye and 20 from Azerbaijan) who were working during the 2024–2025 academic year and were selected through purposive sampling. Data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher. The obtained data were analyzed using descriptive and content analysis methods. The findings of the study indicate that female administrators perceive school leadership not merely as an administrative role, but as a professional experience that supports personal development, strengthens self-confidence, and enables social contribution. However, heavy workload, increasing administrative responsibilities, and family obligations emerged as major sources of stress that challenge work–life balance, particularly for married female administrators and those with children. The study reveals that the main structural factors enhancing female administrators' job satisfaction and motivation include institutional support mechanisms, fair and transparent opportunity policies, professional development opportunities, and clear career pathways. Furthermore, the findings demonstrate that strengthening gender-equality-oriented institutional practices and expanding mentoring and counseling programs significantly support female administrators' professional sustainability and overall happiness levels. Based on the findings obtained from the study, recommendations were presented regarding individual factors, organizational factors, social factors, the strengthening of institutional support mechanisms, the implementation of policies facilitating work–family balance, and the development of initiatives aimed at reducing gender-based prejudices.