Esansiyel hipertansiyonda nitrik oksit angiotensin converting enzyme ilişkisi ve renal parametreler
Nitric oxide (NO) connected with angiotensin converting enzyme and renal parameters in the essential hypertesion
- Tez No: 98989
- Danışmanlar: PROF.DR. ORKİDE DONMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
6. ÖZET Sistemik arter basıncının normal değerlerin üzerinde olması olarak tarif edilen hipertansiyon başta kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıklar olmak üzere bir çok hastalık açısından önemli bir risk faktörüdür.Bu konuda yoğun çalışmalar yapılmasına karşın hipertansiyon patogenezi henüz açıklığa kavuşmamıştır.Esansiyel hipertansiyon patogenezi ile ilgili olduğu düşünülen bazı faktörler şöyle sıralanabilirler: Renin- angiotensin sistemi, genetik faktörler, aşın sodyum alımı, obezite, insulin direnci, hücre zar değişiklikleri ve endotelyal disfonksiyon. Renin-angiotensin sisteminin bir bileşeni olan Angiotensin dönüştürücü enzim (ACE); kan basıncı kontrolünde önemli rol oynar ve Angiotensin Fi güçlü bir vazokonstriktör olan Angiotensin Il'ye dönüştürür. Nitrik oksit (NO), çok çeşitli organ sistemleri ve hücre tiplerinde bol miktarda mevcut olan ve doğal olarak sentezlenen bir moleküldür. NO; şok, atheroskleroz ve esansiyel hipertansiyon gibi yaygın olarak rastlanan çeşitli kardiyovasküler hastalıkların patogenezinde önemli rol oynayabilir. Bu çalışmanın amacı; esansiyel hipertansiyonlu bireylerde plazma ve idrar ACE aktivitelerini, plazma ve idrar NO konsantrasyonlarını ve plazma transferrin düzeylerini tayin etmekti Bu parametrelerin esansiyel hipertansiyonlu bireyler ile kontrol grubunu oluşturan normotansif bireyler arasında değişim gösterip göstermediği araştırıldı. 74Çalışmamızda plazma ve idrar ACE aktiviteleri substrat olarak N-(3-(2- furyl)acryloyl)-L-phenylalanylgrycylglycine (FAPGG) kullanılarak, plazma ve idrar NO konsantrasyonları Griess ayıracı kullanılarak ve plazma transferrin düzeyleri Radial Immunodiffusion Teknik kullanılarak belirlendi. Bu çalışmada otuz esansiyel hipertansiyonlu birey hasta grubunu, otuz sağlıklı normotansif birey ise kontrol grubunu oluşturdu. Esansiyel hipertansiyonlu bireylerde plazma ACE aktiviteleri, plazma ve idrar NO konsantrasyonları ve plazma transferrin seviyeleri sırasıyla 137.7 ±11.4 U/L, 44.8 ±3.1 umol/L, 682.0 ± 57.4 umol/L, 2403 ± 76 mg/L olarak; kontrol grubunu oluşturan normotansif bireylerde ise 68.0 ± 6.1 U/L, 57.1 ± 3.9 umol/L, 831.0 ± 91.7 umol/L, 2666 ±116 mg/L olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY INTERACTION BETWEEN NITRIC OXIDE (NO) AND ANGIOTENSIN CONVERTING ENZYME (ACE), RENAL PARAMETERS IN THE ESSENTIAL HYPERTENSION Hypertension evaluated as the elevation of systemic arterial pressure above the defined values, is a rise factor for many diseases particularly for cardiovascular and cerebrovascular diseases. Its pathogenesis despite intensive studies is still unclear. Many factors are thought to be involved in the pathogenesis of essential hypertension: renin-angiotensin system, genetic factors, excess sodium intake, obesity with insulin resistance, cell membrane alterations and endothelial dysfunction. Angiotensin Converting Enzyme (ACE); a component of the renin-angiotensin system has an important role in the regulation of blood pressure and converts Angiotensin I to Angiotensin n, a potent vasoconstrictor. Nitric oxide (NO) is a ubiquitous, naturally occurring molecule found in a variety of cell types and organ systems. NO may also play a role in the pathogenesis of common cardiovascular disorders, including hypotension accompanying shock states, essential hypertension, and atherosclerosis. The aim of this research is to evaluate plasma and urine ACE activities, plasma and urine concentrations of NO2“ + NO3”, stable metabolites of NO and plasma 76transferrin concentrations individuals with essential hypertensive. It has been investigated whether there is any difference between the values obtained for this parameters in the essential hypertensive compared to normotensive individuals, the control group. In our study, plasma and urine ACE activities, using a N-(3-(2-furyl)acryloyl)-L- phenylalanylglycylgrycine (FAPGG) substrate; plasma and urine NO concentrations using Griess reagent, plasma transferrin levels by Radial Immunodifrusion Technic, were determined. In this study, the plasma and urine ACE activities, plasma and urine NO concentrations and plasma transferrin levels of thirty essential hypertensives and thirty normotensive individuals were measured. In the essential hypertensive individuals, plasma ACE, plasma and urine NO concentrations and plasma transferrin values were 137.7 ±11.4 U/L, 44.8 ±3.1 umol/L, 682.0 ± 57.4 umol/L, 2403 ± 76 mg/L respectively; in the normotensive individuals these values were found as 68.0 ± 6.1 U/L, 57.1 ±3.9 umol/L, 831.0 + 91.7 umol/L, 2666 ±116 mg/L. It was concluded that plasma ACE activities in essential hypertensive group were significantly higher than normotensive individuals. (pO.OOl) Plasma NO concentrations in hypertensives were significantly lower than normotensive individuals.