Nevşehir ekolojik koşullarında bazı ekmeklik buğday çeşitlerinin verim ve kalite paremetrelerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality parameters of some bread wheat varieties in Nevşehir ecological conditions
  1. Tez No: 989889
  2. Yazar: HATİCE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Gerek az gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerin başlıca temel ihtiyaçlarının ilk sırasında yer alan buğday, besleyiciliğinin yanında yetiştirme ve depolama bakımından dünyada ve ülkemizde büyük öneme sahiptir. Yaklaşık 8.3 milyarlık Dünya nüfusunun temel gereksiniminin karşılanmasında ilk sırada yer alan buğday başta ekmek, bisküvi, bulgur ve makarna yapımında kullanılmasının yanı sıra hayvan yemi ve kâğıt-karton sanayinde de belirli oranda rol oynamaktadır. Bu çalışma, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı Karasenir Köyünde bulunan çiftçi arazisinde 2023-2024 yetiştirme döneminde 18 adet ekmeklik buğday çeşidinin (Lucilla, Massocico, Akça, Midas, Beyazhan, Ayten Abla, Selami Bey, Demirhan, Bayraktar, Balkır, Çavuş, Tosunbey, Kürşad, Mete 06, Eser, Demir, Hamitbey ve Ayaz) verim ve kalite öğelerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Yürütülen çalışma, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada fenolojik özellikler (başaklanma süresi ve olgunlaşma süresi), agronomik özellikler (bitki boyu, başak uzunluğu, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, başak ağırlığı, bin tane ağırlığı, hasat indekisi ve dekara tane verimi) ve kalite özellikleri (protein oranı, yaş gluten oranı, nişasta oranı, rutubet oranı, sedimantasyon oranı ve hektolitre ağırlığı) incelenmiştir. Yürütülen çalışma sonucunda ekmeklik buğday çeşitlerinin incelenen tüm özellikler bakımından önemli/çok önemli derecede etkilendikleri ortaya konulmuştur. Yürütülen çalışmada bitki boyunda Demir 2000 (87.60 cm), başak uzunluğunda Kürşad (12.62 cm), başakta başakçık sayısında Balkır (52.50 adet), başakta tane sayısında Kürşad (44.60 adet), başakta tane ağırlığında Kürşad (1.19 g), bin tane ağırlığında Beyazhan ve Hamitbey (37.30 g), dekara tane veriminde Kürşad (314.85 kg/da), protein oranında Midas (%22.26), yaş gluten oranında Midas (%51.00), nişasta oranında Lucilla (%69.80), sedimantasyon oranında Mete 06 (97.90 ml ) ve hektolitre ağırlığında Demirhan (80.40 kg/L) çeşitlerinin en yüksek değerlere sahip oldukları belirlenmiştir. ktır.
Özet (Çeviri)
Wheat, a primary source of basic needs for both underdeveloped and developing countries, is of great importance both globally and in our country due to its nutritional value and its cultivation and storage capabilities. Wheat, a primary source of basic needs for the global population of approximately 8.3 billion, is primarily used in bread, biscuits, bulgur, and pasta production. It also plays a significant role in animal feed and the paper and cardboard industry. This study was conducted on farmland in Karasenir Village, Kozaklı District, Nevşehir Province, during the 2023-2024 growing season to determine the yield and quality characteristics of 18 bread wheat varieties (Lucilla, Massocico, Akça, Midas, Beyazhan, Ayten Abla, Selami Bey, Demirhan, Bayraktar, Balkır, Çavuş, Tosunbey, Kürşad, Mete 06, Eser, Demir, Hamitbey, and Ayaz). The study was designed using a randomized complete block design with three replications. The study examined phenological traits (heading time and vegetation period), agronomic traits (plant height, spike length, number of spikelet's per spike, number of seeds per spike, seed weight per spike, spike weight, thousand seed weight, harvest index, and seed yield per hectare), and quality traits (protein content, wet gluten content, starch content, moisture content, sedimentation rate, and hectoliter weight). The study revealed that bread wheat varieties were significantly/very significantly affected by all the traits studied. In the conducted study, it was determined that the varieties with the highest values were Demir 2000 (87.60 cm) in plant height, Kürşad (12.62 cm) in spike length, Balkır (52.50 units) in number of spikelet's per spike, Kürşad (44.60 units) in number of seeds per spike, Kürşad (1.19 g) in seed weight per spike, Beyazhan and Hamitbey (37.30 g) in thousand-seed weight, Kürşad (314.85 kg da-1) in seed yield per decree, Midas (22.26%) in protein content, Midas (51.00%) in wet gluten content, Lucilla (69.80%) in starch content, Mete 06 (97.90 ml) in sedimentation rate and Demirhan (80.40 kg L-1) in hectoliter weight.