Investigation of the fatigue, wear and corrosion behavior of rolled and T6 aged AL5083
Süspansiyon ve T6 yaşlandırılmış AL5083'ün yorgunluk, aşınma ve korozyon davranışının araştırılması
- Tez No: 989960
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Al5083-H111 alaşımı iki farklı koşula tabi tutulmuştur: biri ısıl işlem uygulanmamış, diğeri homojenleştirme ısıl işlemi uygulanmış. Homojenleştirilmiş Al5083 numunesi, Al-Mg fazı (Mg2Al3) ve Al-Fe fazları gibi intermetalik fazların matris boyunca daha iyi dağılımıyla daha rafine ve homojen bir matris yapısı sergilemiştir. Bu işlem, malzeme yapısının homojenliğinin iyileşmesine bağlı olarak sertlikte bir artışa yol açmıştır. Korozyon testleri NaCl ve NaOH çözeltilerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, hem işlenmiş hem de işlenmemiş Al5083 numunelerinin bu ortamlarda daha iyi korozyon direncine ve daha düşük ağırlık kaybına sahip olduğunu gösterdi. Ancak, NaOH'daki alaşım, NaCl'deki alaşıma kıyasla daha düşük kırılma direnci ve daha fazla ağırlık kaybı gösterdi. Aşınma testleri de iki farklı koşulda gerçekleştirildi: kuru ortam ve NaOH çözeltisi. NaOH çözeltisi, numunenin aşınma yüzeyinde yağlayıcı görevi görerek, oluşan oksit tabakalarının korozyon direncini artırdı. Sonuç olarak, kuru ortamlardaki alaşımlar, NaOH çözeltisindeki alaşımlara kıyasla daha düşük aşınma direnci gösterdi. Ek olarak, NaOH çözeltisindeki numuneler üzerinde hidrojen evrim testi yapıldı ve sonuçlar, homojenleştirilmiş numuneden daha yüksek hidrojen çıkışı olduğunu ve bunun daha yüksek korozyon hızına karşılık geldiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, an Al5083-H111 alloy was subjected to two different conditions: one without heat treatment and the other with homogenization heat treatment. The homogenized Al5083 sample exhibited a more refined and uniform matrix structure, with better distribution of intermetallic phases such as the Al-Mg phase (Mg2Al3) and Al-Fe phases throughout the matrix. This treatment led to an increase in hardness, attributed to the improved homogeneity of the material's structure. Corrosion tests were conducted in NaCl and NaOH solutions. The results showed that both treated and untreated Al5083 samples had better corrosion resistance and lower weight loss in these environments. However, the alloy in NaOH showed lower fracture resistance and greater weight loss compared to the alloy in NaCl. Wear tests were also performed under two different conditions: a dry environment and a NaOH solution. The NaOH solution acted as a lubricant on the wear surface of the sample, enhancing the corrosion resistance of the oxide layers formed. Consequently, the alloys in dry environments exhibited lower wear resistance compared to those in the NaOH solution. Additionally, a hydrogen evolution test was conducted on the samples in the NaOH solution, and the results indicated higher hydrogen output from the homogenized sample, corresponding to a higher corrosion rate.