Investigation of wear and corrosion performanceof lantan and ytrium-reinforced magnesium
Lantan ve ytrıum takviyeli magnezyumun aşınma ve korozyon performansının araştırılması
  1. Tez No: 989959
  2. Yazar: MOHAMED ALI IBRAHIM ALWAKWAK
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, döküm ve homojenizasyon ısıl işlemi sonrası magnezyuma değişen oranlarda eklenen nadir Toprak elementleri (Y, La)'nin alaşımdaki mikroyapısal özellikleri ve korozyon ve aşınma davranışı incelenmiştir. Mikro yapı sonuçlarında α-Mg, lamel benzeri fazlar ve ağ şeklindeki ötektik bileşikler gibi üç fazlı yapılar görülmüştür. Dendrit benzeri fazlar, ötektik bileşiklerden a-Mg tanelerinin iç kısmına eşit bir şekilde dağılırken, ötektik bileşikler (a-Mg+Mg) RE (La/Y)) tane sınırlarında dağılmıştır. Korozyon sonuçlarına göre, lantan içeriğine yönelik tipik hidroksit oluşumu, malzemede krater yapılarının oluşmasına neden olmuş ve lantan içeriğinin artmasıyla bu krater yapılarının hem derinliklerinde hem de yoğunluklarında artış göstermiştir. Ayrıca Mg+Y3.21+La3.15 alaşımında Y2O3 ve Y(OH)3'ün oluşturduğu korozyon ürünleri, korozyon filminin kalınlığını artırarak malzemeyi korozyona karşı koruyan bir bariyer oluşturmuştur. Mg+Y4.71+La3.98 alaşımında korozyona karşı koruyucu bariyerin ince olması, artan lantan ve itriyum oranlarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca homojenizasyondan sonra hem Mg+Y3.21+La3.15 hem de Mg+Y4.71+La3.98 alaşımlarının korozyon direnci azalır. Korozyon üzerindeki bu olumsuz etki, homojenizasyondan sonra itriyum ve lantan tarafından oluşturulan oksit/hidroksit tabakalarının koaksiyel dağılımından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the microstructural characteristics, wear and corrosion behavior, and small rear earth element (RE) (Y, La) additions to magnesium following cast and homogenization through heat treatment. The microstructure findings revealed three-segment shapes such as α-Mg, thin-layer segments, and network-form eutectic structures. the eutectic structures (α-Mg+Mg) RE (Y/La)) were dispersed by the grain borders, the dendrite-like phases had a uniform distribution within the eutectic structures towards the core of the α-Mg grains. Based to the corrosion results, the lanthanum concentration induced the normal hydroxide production, which resulted in the creation of pit structures in the material. As the lanthanum content grew, these cave forms also intensified in depth and density. Additionally, the Y2O3 and Y(OH)3 corrosion products created by the Mg+Y3.21+La3.15 alloy enhanced the corrosion layer's thickness and created a barrier that shields the material from corrosion. The higher yttrium and lanthanum ratios are what cause the layer of protection opposed to corrosion in the Mg+Y4.71+La3.98 alloy to be so thin. Additionally, following homogenization, the resistance to corrosion of the alloys Mg+Y3.21+La3.15 and Mg+Y4.71+La3.98 also drops. A coaxial spreading of the hydroxide/oxide films created by yttrium and lanthanum following homogenization is what causes this detrimental impact on corrosion.