İnsan tümör hücre dizilerinde MDR1/P-170 ve MRP1/P-190 aktivitelerinin incelenmesi
Evaluation of MDR1/P-170 and MRP1/P-190 activities in human tumor cell lines
  1. Tez No: 99005
  2. Yazar: AYŞE LALE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİCLE GÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Doğan, A.L., İnsan tümör hücre dizilerinde MDR1/P-170 ve MRP1/P-190 aktivitelerinin incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kanser Biyokimyası Programı BUim Uzmanlığı Tezi. Ankara, 2000. MDR1/P-170 ve/veya MRP1/P-190 aktivitelerinin incelenmesi için Rodamin 123 (Rhl23), kalsein asetoksimetil ester (kalsein-AM) ve karboksifloresan diasetat (CFDA) floresan boyaları kullanılabilir. Bu çalışmada, MRP1/P-190 için en iyi aktivite yöntemini belirlemek ve aynı hücrede MDR1/P-170 ve MRP1/P-190 aktivitelerini birbirinden ayırmak amaçlandı. MDR1/P-170 ve MRP1/P-190 ekspresyon düzeyleri farklı olan 11 hücre dizisi ile çalışıldı. MDR1/P-170 ve MRP/P- 190 ekspresyonlan akım sitometri ile ölçüldü ve MDR1/P-170 için UIC2 MoAb'u ve MRP1/P-190 için MRPm.6 MoAb'u kullanıldı. MDR1/P-170 ve MRP1/P-190 aktiviteleri, MDRl/P-170'in özgül modülatörü olan siklosporin A (CsA) (2uM) ve MRP/P-190'm özgül modülatörleri olan probenesid (2mM) ve MK571 (lOuM) varlığmda ve yokluğunda kalsein-AM, CFDA ve Rhl23 alımı/atılımı kullanılarak akım sitometri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Doğan, A.L., Evaluation of MDR1/P-170 and MRP1/P-190 activities in human tumor cell lines. Hacettepe University Health Sciences Institute MSc Thesis in Cancer Biochemistry, Ankara, 2000. The fluorescent dyes Rhodamine 123 (Rhl23), calcein acetoxymethyl ester (calcein-AM) and carboxyfluorescein diacetate (CFDA) can be used to assess MDR1/P-170 and MRP1/P-190 activities. This study aimed to determine the best functional test for MRP1/P-190 measurement and discriminate between MDR1/P-170 and MRP1/P-190 activities in the same cell. We used 11 cell lines with different levels of MDR1/P-170 and MRPl/P-190 expression. MDR1/P-170 and MRP1/P-190 proteins expression were measured by flow cytometry using UIC2 and MRPm6 MoAbs, respectively. We analysed the activities of MDR1/P-170 and MRP1/P-190 by flow cytometry using calcein-AM, CFDA and Rh 123 uptake/efflux in the presence and absence of specific modulators of MDR1/P-170 [2uM of cyclosporin A, (CsA)] and MRP1/P-190 (2 mM of probenecid and lOuM of MK571).