Cruciferae ve Chenopodiaceae bitkilerinin antiagregan, fibrinolitik, antitrombinik ve antimitotik aktiviteleri yönünden incelenmesi
Examining Cruciferae ve Chenopodiaceae plants in terms of the activities of antiaggregative, fibrinolytic, antithrombinic and antimitotic
  1. Tez No: 99004
  2. Yazar: GAMZE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. K. TURAY YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
-I- ÖZET Bu çalışmada, Cruciferae familyasına ait beyaz lahana, brüksel lahanası ve kara lahana ile Chenopodiaceae familyasına ait ıspanak ve pazı sebzelerinden aseton ve amonyum sülfat çöktürmesiyle elde edilen proteinlerin antİagregan, fibrinolitik, antitrombinik ve antimitotik aktiviteleri araştırıldı. Bu proteinlerin SDS-PAGE (Sodyumdodesilsülfat poliakrilamid jel elektroforezi) ile moleküler ağırlıkları belirlendi. Bryston agregometresinde yapılan ADP ile indüklenen trombosit agregasyonu çalışmalarmda, ıspanak dışmdaki örneklerin doza bağımlı olarak trombosit agregasyonunun primer ve sekonder dalgalarını inhibe ettikleri görüldü. Örneklerin fibrinolitik aktiviteleri fibrin plak (Astrup) ve EEZ (Euglobulin erime zamam, Copley) yöntemleriyle değerlendirildiğinde, doza bağımlı olarak fibrin plakta eritme alanlarım arttırdıkları (n:5) ve EEZ'yi kısalttıkları belirlendi (n:7). Bütün örneklerin trombin zamanını uzattıkları yani antitrombinik etki gösterdikleri görüldü (n:7). Ispanak dışındaki örneklerin fasulye ve mercimek filizlerinde büyümeyi durdurdukları veya yavaşlattıkları yani antimitotik etkili oldukları gözlendi (n:2). SDS-PAGE analizinde, sırasıyla brüksel lahanasına, beyaz lahanaya, kara lahanaya, pazıya ve ıspanağa ait 61.200 ve 16.400 Da; 61.200 ve 9.300 Da; 60.000, 57.300 ve 53.400 Da; 55.700, 42.600 ve 31.000 Da ile 34.000 Da moleküler ağırlıkta protein bandları gözlendi.
Özet (Çeviri)
-11- SUMMARY In this study, the antiaggregative, fibrinolytic, antithrombinic and antimitotic activities of proteins obtained by acetone and ammonium sulfate precipitation from the Cruciferae (cabbage, kale, brussel sprouts) and Chenopodiaceae (spinach and swiss chard) families were investigated. The molecular weights of these proteins were determined by SDS-PAGE (Sodiumdodesilsulfate polyacrylamid gel electrophoresis). When ADP-induced aggregation was performed in Bryston aggregometer, it was found that all samples except spinach inhibited primary and secondary waves of platelet aggregation dose-dependently. When fibrinolytic activity of samples were examined by fibrin plate method (Astrup) and EEZ (Euglobulin lysis time) test, it was found that all of the samples increased lysis zones on fibrin plate (n:5), and shortened euglobulin lysis time dose-dependently (n:7). It was also found that all of the samples extended thrombin time that they had antitrombinic activity (n:7); and all samples except spinach stopped or slowed the growth of beans and lentil shoots thus demonstrating an antimitotic effect (n:2). In SDS-PAGE analysis, brussel sprouts, cabbage, kale, swiss chard and spinach had protein bands respectively with molecular weights of 61.200 and 16.400 Da; 61.200 and 9.300 Da; 60.000, 57.300 and 53.400 Da; 55.700, 42.600 and 31.000 Da; 34.000 Da.