Elazığ ili için tiroid hormonlarının normal düzeylerinin tespiti
Determination of normal levels of thyroid hormones in Elazığ city
- Tez No: 99006
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN HALİFEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
1. ÖZET Tiroid hastalıkları (özellikle endemik guatr vs.) dünyada ve ülkemizde yaygın olarak görülen yoğun ve önemli bir sorundur. Tiroid hastalıklarının kesin tanısında önemli güçlükler vardır. Bir bölgenin coğrafık yapısı, o bölgenin besin kaynaklan ve beslenme alışkanlıkları, içme sularının kimyasal yapısı ve bölgenin ilaç tüketimi gibi özellikleri tiroid hormon salınımını artırır ya da azaltır. Bu çalışma memleketimizin ve ilimizin özel durumu, yani yaygın iyot yetersizliği ve belki diğer bazı faktörlerinde tiroid hastalıklarının ortaya çıkmasında oynadığı rol dolayısı ile tiroid hormonlarının daha duyarlı ve daha stabil bir yöntem olan kemilumminoassay yöntemiyle analizleri neticesinde ilimiz normal düzeylerinin saptanması için değişik yaş gruplarından 130 kadın, 130 erkek, toplam 260 sağlıklı bireyde planlandı. Bu çalışmada elde edilen en önemli sonuç, serum TT3, TT4, sTj, ST4, ve TSH hormon düzeylerinin Elazığ yöresi için normal değer aralıklarının saptanmasıdır. Çalışmanın sonuçlarına göre TT3 normal değer aralıkları (0,62-2,00 ng/ml), TT4 (3,8-12,3u.g/dl), ST4 (0,75-1,68 ng/dl), sT3 (2,20-3,85 pg/mlj, TSH (0,54-5,00 mlU/ml) olarak saptanmıştır. Bu sonuçlar; Amerika Birleşik Devletleri., İngiltere ve Türkiye geneli normal değer aralıkları ile uyumluluk göstermektedir. Özellikle ülkemizde endemik olsun olmasın hemen her bölgenin normal tiroid hormon değer aralıklarının bilinmesinin; tiroid hastalıklarının teşhisinde, uygun tedavi rejimlerinin belirlenmesinde ve tedaviye cevaplarının izlenmesinde, diğer teşhis yöntemleri ve klinisyenlerle korele bir çalışma disiplini içerisinde faydalı olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thyroid disease (especially endemic guatr and so) in the world and our country is very prevalance and still continue as an important matter. Thyroid hormon secretion (either increase or decrease) depends on the following parametres; geografic properities, the sourse of food in the region and nourishment habits, chemical content of drinking waters and the habit of drug consume. This study, 130 female, 130 male (total 260 healty people) with a different age groups in the vicinity of Elazığ were tested by using chemilumminoassay, which is very sensitive and stuble. The aim of this study was to obtain normal level of serum TT3, TT4, ST3, ST4, TSH hormons in the area. According to study TT3 normal levels (0,62-2,00 ng/ml), TT4 normal levels (3,8-12,3 mg/dl), sT4 normal levels (0,75-1,68 ng/dl), sT3 normal levels (2,20-3,85 pg/ml), TSH normal levels (0,54-5,00 mlU/ml). Our results were agrement with the normal value of thyroid in the United States of America, United Kingdom, and Turkey. We believed that if we find out the normal level of thyroid hormon every region in the country (endemic or not), this will be useful for clinician in order to diagnose of suitable treatment, diagnose of disease, detecting of suitable treatment regime and following treatment response, and other diagnostic methods.