Doğalgaz bölge regülatörlerinde basınç düşümünden elde edilen enerjinin elektrik eldesi analizi ve verimliliğe etkisi
Electricity generation analysis of energy obtained from pressure drop in natural gas regional regulators and its effect on efficiency
- Tez No: 990115
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
Özet
19 bar basınca sahip orta basınç çelik şebekeden 4 bar basınca sahip düşük basınç polietilen şebekeye geçerken doğalgaz bölge regülatörlerinde basınç düşümü işlemi gerçekleştirilir. Bu basınç düşümünden elde edilen enerjiyi gaz genleştirme türbini ile elektrik enerjisine dönüştürerek doğalgaz bölge regülatörlerinin scada, haberleşme, aydınlatma vb. işlemleri için gerekli olan elektrik ihtiyaçlarını sağlamak üzere tasarlanması planlanan bir projedir. Belirtilen basınç düşümü sırasında gerçekleşen kısılma olayında Joule-Thomson etkisinin de enerji eldesinin verimliliğine katkısı incelenecektir. Ayrıca, bu çalışmada; İzmir Doğalgaz Dağıtım Şebekesinde yer alan ve bölge regülatörü olarak adlandırılan basınç düşürme istasyonlarında turbo gaz genleştirici kullanılması durumunda, elektrik enerjisi üretim potansiyeli incelenecek ve teknik-ekonomik analizler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
When switching from the medium pressure steel network with 19 bar pressure to the low pressure polyethylene network with 4 bar pressure, pressure reduction is performed in the natural gas regional regulators. By converting the energy obtained from this pressure drop into electrical energy with a gas expansion turbine, natural gas regional regulators can use it for scada, communication, lighting, etc. It is a project planned to be designed to provide the electricity needs required for operations. The contribution of the Joule-Thomson effect to the efficiency of energy production in the throttling event that occurs during the specified pressure drop will be examined. Additionally, in this study; In case of using turbo gas expanders in the pressure reduction stations called regional regulators in the Izmir Natural Gas Distribution Network, the electrical energy production potential will be examined and technical-economic analyzes will be made.