Sağlık profesyonellerinde iş etkileşiminden kaçınmanın teknoloji bağımlılığı üzerindeki etkisi: Fiziksel ve ruhsal sağlığın aracılık rolü
The effect of workplace interaction avoidance on technology addiction among healthcare professionals: The mediating role of physical and mental health
  1. Tez No: 990114
  2. Yazar: ENES KABUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Eğitimi, Healthcare Management, Health Care Management, Health Education
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sağlık profesyonellerinde iş etkileşiminden kaçınmanın teknoloji bağımlılığı üzerindeki etkisini ve fiziksel ile ruhsal sağlığın aracılık rolünü incelemek amacıyla yürütülmüştür. Günümüzün dijitalleşen dünyasında teknolojinin hızlı gelişimi, özellikle sağlık çalışanları gibi yoğun tempoda görev yapan ve teknolojiyi iş hayatında yoğun şekilde kullanan bireylerde dijital araçlara bağımlılık riskini beraberinde getirmektedir. Çalışmanın kavramsal çerçevesinde bağımlılık kavramı, teknoloji bağımlılığı türleri, teknoloji bağımlılığıyla mücadele yaklaşımları, iş etkileşimi, iş etkileşiminden kaçınma davranışı ve bu süreçleri etkileyen psikolojik, sosyal ve örgütsel faktörler incelenmiştir. Ayrıca fiziksel ve ruhsal sağlığın iş etkileşiminden kaçınma ve teknoloji bağımlılığıyla ilişkili etkileri tartışılmıştır. Araştırma nicel yöntemle tasarlanmış, veriler İstanbul'da çeşitli sağlık kurumlarında görev yapan sağlık profesyonellerinden anket yoluyla toplanmıştır. Çalışmada kullanılan teknoloji bağımlılığı, fiziksel sağlık ve ruhsal sağlık ölçekleri araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve geçerlilik-güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Elde edilen veriler açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile test edilmiş, değişkenler arasındaki ilişkiler yapısal eşitlik modeli aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular, iş etkileşiminden kaçınmanın teknoloji bağımlılığını anlamlı biçimde artırdığını; fiziksel ve ruhsal sağlığın bu ilişki üzerinde tam aracılık rolünün bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca demografik değişkenlere göre bazı farklılıklar saptanmıştır. Tartışma bölümünde, elde edilen sonuçlar literatürdeki çalışmalarla karşılaştırılmış ve bulguların sağlık profesyonellerinin dijital farkındalık, iş etkileşimi ve sağlıklı teknoloji kullanımı açısından önemine değinilmiştir. Sonuç olarak araştırma, sağlık profesyonellerinde iş etkileşiminden kaçınma, teknoloji bağımlılığı, fiziksel sağlık ve ruhsal sağlık arasındaki ilişkileri bütüncül bir modelde ele alarak literatüre teorik ve uygulamalı katkılar sunmuştur. Bulgular, sağlık çalışanlarının iyi oluşunu destekleyecek kurum içi düzenlemeler ve teknoloji kullanımına ilişkin politika geliştirme süreçlerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of workplace interaction avoidance on technology addiction among healthcare professionals and to investigate the mediating role of physical and mental health in this relationship. In today's rapidly digitalizing world, the accelerated development of technology has increased the risk of dependence on digital tools, particularly among healthcare professionals who work in high-intensity environments and rely heavily on technology in their daily professional activities.Within the conceptual framework of the study, the notion of addiction, types of technology addiction, strategies for coping with technology addiction, workplace interaction, workplace interaction avoidance behaviors, and the psychological, social, and organizational factors influencing these processes were examined. In addition, the role of physical and mental health in the relationship between workplace interaction avoidance and technology addiction was discussed.The study was designed using a quantitative research approach, and data were collected through a survey administered to healthcare professionals working in various healthcare institutions in Istanbul. The technology addiction, physical health, and mental health scales used in the study were developed by the researcher, and their validity and reliability were established. The obtained data were analyzed using exploratory and confirmatory factor analyses, and the relationships among the variables were tested through structural equation modeling.The findings revealed that workplace interaction avoidance significantly increases technology addiction and that physical and mental health fully mediate this relationship. Furthermore, significant differences were identified based on certain demographic variables. In the discussion section, the findings were compared with existing literature, and their implications for digital awareness, workplace interaction, and healthy technology use among healthcare professionals were emphasized.In conclusion, this research provides both theoretical and practical contributions to the literature by addressing the relationships among workplace interaction avoidance, technology addiction, physical health, and mental health among healthcare professionals within an integrated model. The findings offer valuable insights for institutional regulations and policy development processes aimed at supporting the well-being of healthcare workers and promoting healthy technology use.