Menstrüel siklus boyunca cinsiyet hormonlarındaki değişiklikler ile serum leptin düzeyleri arasındaki ilişkiler
- Tez No: 99015
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ BAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
83 6-OZET İnfertilite diğer birçok toplumda olduğu gibi toplumumuzda da halen önemli bir sağlık sorunudur. Kadın fertilitesinde, genital organların normal yapısı ve gebelik boyunca döllenmiş yumurtanın gelişiminin sürdürülmesinin yanında,üreme fonksiyonunu kontrol eden nöro-endokrin sistemin önemi büyüktür. Çalışmamıza 50 normal menstrüel siklusa sahip sağlıklı ve gönüllü kadın (grup I), 20 postmenapozal dönemde kadın (grup n) ve 20 sağlıklı erkek (grup IH) dahil edildi. Çalışmamızda menstrüel siklus boyunca fizyolojik hormon değişiklikleri ile son yıllarda keşfedilen ve bir çok metabolik olayla ilişkisi bulunan leptin seviyeleri arasında olabilecek ilişkileri araştırmak için serum FSH, LH, östradiol, androsetenedion, DHEA- SO4 ve leptin düzeyleri belirlendi. Bu amaçla normal düzenli menstrüel siklusa sahip kadınlardan bir mentrüel siklusun 4., 9., 14. ve 22. günlerinde kan örnekleri alındı. FSH, LH, östradiol ve progesteron düzeyleri menstrüel siklus boyunca siklik değişiklikler gösteriyordu. Leptin seviyeleri normal sınırlar içindeydi ve leptin seviyelerinde de siklus boyunca siklik değişiklikler gözlendi. Leptin seviyeleri I. grupta n. ve İÜ. gruptan daha yüksekti (p0,05). Bu bulgular cinsiyetin olduğu gibi hormonal faktörlerin de serum leptin konsantrasyonları üzerine bazı etkilerinin olabileceğini gösteriyordu. Grup II ve III' de leptin ile diğer cinsiyet hormonları arasında herhangi bir ilişki bulunamadı. Diğer taraftan I.
Özet (Çeviri)
85 6-SUMMARY Infertility is still an important health problem in our country as well as in many populations. In female fertility, neuro-endocrine system controlling reproductive system, in addition to normal anatomic structure of genital organs and maintenance of normal development of fertilized ovum in pregnancy, has important functions. Fifty healthy volunteer women with regular menstrual cycle (group I), 20 postmenapausal women (group n) and 20 healthy men (group HI) were included in this study. In this study, serum FSH, LH, estradiol, progesterone, androstenedione, DHEA- SO4 and leptin (recently described and has various associations with some metabolic events) levels were determined for the investigation of possible relationships of leptin concentration with physiological hormon changes during the mentrual cycle. For this purpose, serial venous blood samples were drawn at the 4th, 9th, 14th, 22nd days of one complete menstrual cycle from regularly cycling women. Cyclic changes in serum FSH, LH, estradiol and progesterone levels were observed throughout the menstrual cycle. Leptin levels also showed cyclic changes within normal ranges during menstrual cycle. While mean leptin levels were found to be higher in group I than in group II and HI (p0,05) in terms of leptin values. From these data, it could be proposed that hormonal factors as well as gender might have some effects on leptin concentrations. There was not any significant relationship between leptin and other sex hormones in group II and IH.