Argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımınınortaokul 8. sınıf öğrencilerinin sosyobilimsel konularayönelik tutum ve değer algılarına etkisi (Akrabaevliliği)
The effect of an argumentation-based science learning approach onthe attitudes and value perceptions of 8th grade middle schoolstudents towards socioscientific topics (Consanguineous marriage)
  1. Tez No: 990172
  2. Yazar: NİLÜFER BAYTUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAKIŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Şanlıurfa ilinde 2024-2025 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin örneklem olarak alındığı bu çalışmada amaç, adı geçen sınıf seviyesindeki öğrencilerin argümantasyona dayalı bilim öğrenme yaklaşımı ile akraba evliliği sosyobilimsel konusuna yönelik tutum ve toplumsal değer algılarını incelemektir. Argümantasyona dayalı bu çalışmamızda yarı deneysel yöntem ve öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. 25 öğrenci ile iki kontrol grubu, 35 öğrenci ile iki deney grubu oluşturulmuş olup toplamda 60 öğrenci ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından 4 hafta süreyle gerçekleştirilen uygulamada her iki grupta da aynı sosyobilimsel konunun farklı yöntem ve tekniklerle öğretimi yapılmıştır. Uygulamanın deney grubunda akraba evliliği sosyobilimsel konusunun öğretimi argümantasyona dayalı etkinliklerle gerçekleştirilirken, kontrol grubunda fen öğretim programına uygun şekilde öğretim yapılmıştır. Çalışmanın verileri araştırmacılar tarafından geliştirilen Akraba Evliliği Toplumsal Değer Algısı Ölçeği ve Şen (2011) tarafından geliştirilen Akraba Evliliği Tutum Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Ölçekler gruplara öntest ve sontest şeklinde uygulanmıştır. Verilerin analizi Bağımsız Gruplar için ttesti ve Bağımlı Gruplar için t-testi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere göre argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının 8. sınıf öğrencilerinin akraba evliliği sosyobilimsel konusuna yönelik tutum ve toplumsal değer algılarının gelişiminde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Şanlıurfa province during the 2024-2025 academic year, this study, which took a sample of 8th grade secondary school students, aimed to examine the attitudes and perceptions of social values of students at the aforementioned grade level towards the sociological issue of consanguineous marriage using an argumentation-based science learning approach. In this argumentation-based study, a semiexperimental method and a pre-test-post-test control group experimental design were used. Two control groups with 25 students and two experimental groups with 35 students were formed, and the study was conducted with a total of 60 students. During the four-week application conducted by the researcher, the same sociological topic was taught using different methods and techniques in both groups. In the experimental group, the sociological topic of consanguineous marriage was taught through argumentation-based activities, while in the control group, teaching was conducted in accordance with the science teaching programme. The data for the study were collected using the Cousin Marriage Social Value Perception Scale developed by the researchers and the Consanguineous Marriage Attitude Scale developed by Şen (2011). The scales were administered to the groups as pretests and post-tests. Data analysis was performed using the independent t-test for independent groups and the dependent t-test for dependent groups. According to the data obtained, the argumentation based science learning approach improved the attitudes and social value perceptions of 8th grade students towards the socioscientifictopic of consanguineous marriage.